Doktor randevusu nasıl olmalı?

Doktor randevusu nasıl olmalı?

Kategoriler

Sağlığınızla ilgili sorumluluk almanız, sağlığınızı sorgulamanız gerekir.

Doktor - Hasta ilişkisi özellikle sürekli takip gerektiren (şeker, kalp, akciğer vb) hastalıklarda oldukça önem taşımaktadır.

Sağlığınızla ilgili sorumluluk almanız, sağlığınızı sorgulamanız gerekir. Hastalığınız, tedavi yöntemleri, ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleriyle ilgili soracağınız sorular, alacağınız sağlık hizmetinin kalitesini, güvenliğini ve etkinliğini çok artıracaktır.

Kısıtlı ve çok değerli randevu sürecini verimli kullanmak için bilinmesi gerekenler şöyledir: Doktora gitmeden önce; Yanınıza sizi iyi tanıyan bir yakınınızla gitmelisiniz, görüşme sırasında ve sonrasında unutabileceğiniz anlamadığınız noktaları size hatırlatabilir. Özellikle anne baba ve kardeşlerinizin sağlık durumları ve geçmişleri hakkında detaylı not almanız faydalı olur. Sağlık geçmişinizi, geçirdiğiniz önemli hastalıkları, ameliyatları, kazaları, alerjilerinizi, kullanmakta olduğunuz ilaç ve bitkisel takviyeleri, egzersiz, yeme, içme, uyku, çalışma şartları, alkol vb. alışkanlıklarınızı yazılı olarak hazırlayın. Önemli eski tetkiklerinizi yanınızda bulundurun.

Varsa şikayetlerinizi ve sormak istediklerinizi önem sırasına göre not alın.Şikayetlerinizin başlangıçtan itibaren seyrini, hangi koşullarda ve nelerle ilişkili olduğunu (örneğin beslenme, hareket, gece-gündüz, veya ilaçlarla ilişkisini) belirleyin.Görüşme amacınızı aşağıdaki örneklere göre netleştirin ve önem sırasına göre yazın. Genel kontrol veya herhangi bir sağlık sorununu çözmek. İlaç almak veya ilaç değiştirmek Çeşitli testler yaptırmak Ameliyat veya tıbbi tedavi seçeneklerini tartışmak gibi.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş