Diyabette depresyonla nasıl baş edilir?

Diyabette depresyonla nasıl baş edilir?

Kategoriler
Profesyonel yardım gerekebilir. Ancak hasta  kan şekerleri düzeldikçe, hasta fiziksel aktivitesini arttırdıkça, arkadaş ortamı içine girdikçe depresyondan yavaş, yavaş çıktığını hissedecektir. Depresyondaki kişinin olumsuz düşünceleri, olumsuz eylemlere dönüşür. Sonra da bu olumsuz eylemler daha başka olumsuz düşüncelere yol açarakbir kısır döngü oluşturur. Böylece depresyon daha da derinleşir. Sonunda kişi  kısır döngü içinde sıkışıp kalır veçıkışının olmadığına inanır. Bundan kurtulmak için mümkün olduğu kadar her sorunu objektif görmeye çalışmak ve olumlu düşünmek gerekir. 

Hayatınızı diyabet olmadan önceki zamanla karşılaştırdığınızda mutsuzluğa düşebilirsiniz, düşünce şeklinizi değiştirin. İçinde bulunduğunuz an ve gelecek için eğlenceli şeyler planlayın ve kendinize hiç acımayın. Düşünceler olumlu ve yapıcı bir hale getirilebilirse, mutlaka olumlu duygusal tepkilerde ardından gelir. Diyabetli hastalar sorunlarını ve endişelerini içine atmamalı, mutlaka başkalarıyla, tedavi ekibiyle paylaşmalıdır. Gerekirse alınabilecek antidepresan ilaçlar hastaların rahatlamasına neden olur.

‘Neden ben?’ sorusu birçok kronik hastalığı olanda olduğu gibi, diyabetlilerin de  sık olarak kendilerine sordukları sorudur. Bu soru, kişinin yaşadıklarından ötürü bir haksızlığa maruz kaldığını düşünmekte olduğunu ima eder. Oysa bu sorunun hiç bir faydası yoktur ve diyabet kontrolünü engelleyen çok yıpratıcı bir duygudur.  Bazı diyabetli hastalarımızdan ‘ aileme yük olmaktan dolayı suçluluk duyuyorum’ veya ‘sağlıklı arkadaşlarımı kıskanıyorum, hastalığımdan utanıyorum’ gibi cümleler duyuyoruz.  Bu durumlar geçicidir. Hasta diyabetine hakim oldukça ve aile desteği, hasta-diyabet ekibi ilişkilerini geliştirdikçe bu sorular kafalardan silinir.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş