Diyabetlilerde tedaviden sonra takipte neler yapılıyor?

Diyabetlilerde tedaviden sonra takipte neler yapılıyor?

Kategoriler
Tedavide amaç kan şekerini belirli düzeylerde tutmak ve HbA1C seviyesini ideal rakamlarda kontrol edebilmektir. HbA1C son 3 aylık kan şekeri durumunu bize aktarır. % 6.5-7 veya bunların altındaki değerlerde tutmak idealdir. 

Bu testi yaptırmak için hastanın aç olması gerekmez.Diyabetli hastaların üçer aylık takiplerinde HbA1C düzeyleri ölçülür. Kan şekeri ölçümleri tip 1 diyabetliler ve insülin kullanan tip2 diyabetlilerde günde 3-4 kez yapılmalıdır. 

Eğer ekonomik nedenler veya herhangi bir nedenle bu mümkün olmuyorsa, merdiven tarzı dediğimiz her gün günün değişik saatlerinde, günde 1 veya 2 ölçüm yapılıp not edilmelidir. 

Örneğin, bir gün sabah açken ve öğleden sonra tokluk (yemekten 2 saat sonra ondan sonraki gün sabah tokken (kahvaltıdan 2 saat sonra) ve öğleden önce açken kan şekerleri alınarak 3 aylık bir sürede değişik zaman dilimlerine ait elde birkaç kan değeri oluşur. Bu da bize hastanın hangi zaman diliminde kan şekeri sorunu yaşadığını gösterir. 

Örneğin, sabah açken kan şekerleri sürekli yüksek ve diğer zaman dilimlerinde normal ise, akşamki insülin dozunda bir düzeltme yapmak gerektiği düşünülür. 

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş