Kategoriler
Çok sayıda diyabetli sporcu kendi dallarında başarıya ulaşmıştır ve birçok spor dalı diyabetliler için uygundur. Diyabetini düzenli kontrol eden, kan şekeri seviyelerini 100-200mg/dl altında tutan her diyabetli dilediği sporu yapabilir. Spor yaparken dikkat edilecek şey, hipoglisemi yani kan şekeri düşüklüğüdür. Orta-ağır tabir ettiğimiz futbol, basketbol, yüzme gibi sporları yapacaklar, spordan hemen önce kan şekerini ölçüp, ek öğün alabilirler. Bu öğünün miktarı doktor veya diyetisyenle konuştuktan sonra saptanabilir ancak pratik olarak total kalorinin %5-10’u olabilir. Kan şekeri düşüklüğü belirtileri gözlendiğinde glikoz tableti veya yakında bulunan şeker, meyve suyu hemen alınır.  Temel felsefe diyabetlilerin normal yaşamdan kopmamaları ve dikkat edildiği sürece istenilen aktiviteleri yapabilmelidir. 

Çalışanlar işyerine diyabetli olduklarını söylemeliler mi?

Diyabeti iyi kontrol edilmiş, ciddi komplikasyonları bulunmayan diyabetli kişiler her türlü işi yapabilirler. Ancak tekrarlayan ciddi hipoglisemi atakları olanlar, özel dikkat gerektiren yüksek yerlerde çalışma, ağır vasıta kullanma gibi işlerde çalışırlarsa riskli olabilir. Diyabetinizin olduğunu işyerinizdekilere söylemeniz, özellikle işyeri hekimi ile paylaşmanız gereklidir. Acil hipoglisemi durumlarında arkadaşlarınızın sizin diyabetli olduğunuzu bilmeleri, bazen hayat kurtarıcı olabilir. 

Diyabetli insanların çoğu, herhangi bir sorunla karşılaşmaksızın işlerine devam edebilirler. Ancak vardiyalı çalışanlar veya iş saatleri düzensiz olanlar ilaçlarla veya insülinle ilgili saat değişiklikleri yapmak ihtiyacı duyabilirler. Buna göre öğün saatlerini de ayarlamak gerekebilir. Çalışma arkadaşları hipoglisemi durumunda ne yapılacağını bilmelidir.  Onlara normalden farklı davranışlar sergilediğinizde veya terlemeniz arttığında şeker vermelerini tenbihleyin. Bazı kişiler arkadaşlarına diyabetli olduklarını söylemekten çekinirler ancak ani bir hipoglisemi atağında arkadaşlarınızın ne olduğunu anlayıp müdahale etmeleri gerekir.
 
Fransa örneği şöyledir;

Yasal olarak diyabetliler, ordu, itfaiye, toplu taşımada şoförlük, ambulans şoförlüğü, taksi şoförlüğü, karayolları, maden ve köprü işçiliği gibi ağır işlerde yasal olarak çalışamazlar. Buradan yola çıkarak şöyle özetleyebiliriz; diyabetliler , alacakları mesleki sorumlulukla, kendi hayatlarını veya başkalarının hayatını tehlikeye atacak işlerde çalışmamalıdırlar.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş