Diyabetliler hangi sporu seçmeliler?

Diyabetliler hangi sporu seçmeliler?

Kategoriler
Diyabetliler birçok sporu yapabilirler. En çok önerilen takım sporları, jimnastik ve yürüyüş gibi orta dereceli fiziksel aktivitelerdir. 

Aletli sporlar, yalnız yapılan sporlar ve kickboks, boks, halter gibi sporlar tercih edilmemelidirler. Spor seçimine hastanın doktoru yardımcı olabilir. Hipertansiyon ya da kalp sorunu varsa, yürüyüş ve bahçe işleri gibi hafif sporlar tercih edilmelidir. 

Aşırı kilolu hastalar, eklemlere fazla yük bindirmeyen yüzme ya da bisiklet gibi sporları yapabilirler.

Kasların çalışması glukoz harcar ve hareketten birkaç saat sonra insulin etkinliği artar. Diyabetli hasta eğer ek karbohidrat almamışsa veya insulin dozunu azaltmamışsa aktiviteden 1-2 saat sonra hipoglisemi riski artar. Bu nedenle, uzun süren bir fiziksel aktivite öncesinde yavaş sindirilen hamurlu besinlerin tüketilmesi uygun olur.

İnsülinle tedavi edilen, spor yapan bir diyabet hastasında insulin ve diyetin ayarlanması kişiseldir yani kesin kurallar yoktur, kişiye göre düzenleme yapılır. Önce spor aktivitesi programlanır, buna gore beslenme düzeni ayarlanır. Orta dereceli fiziksel aktivitelerde doz % 10-30 oranında azaltılır. Ayrıca enjeksiyon yerine de dikkat etmek gerekir, çünkü enjeksiyon yerinin yakınındaki kas kasılmaları insulin emilimini hızlandırarak hipoglisemiye yol açabilir. Bisikletçi enjeksiyonu kalçaya yapmamalıdır, tenis oyuncusu kola yapmamalıdır. Bu durumlarda karına enjeksiyon yapmak daha uygun olur.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş