Diyabetli hastaların seyahat esnasında bilmesi gerekenler

Diyabetli hastaların seyahat esnasında bilmesi gerekenler

Kategoriler
Diyabetli olmak seyahate mani bir durum değildir. Ancak yemek ve insülin saatlerinde değişiklik, diyabetin kontrolünün bozulmasına yol açabilir. Yalnız yolculuk yapılmaması daha uygundur.

1- Seyahat sırasında diyabetli, mutlaka üzerinde diyabetli olduğunu belirleyen kimliğini bulundurmalıdır. Özellikle insülin tedavisi uygulanan diyabet hastasına eşlik eden kişilere önceden hastanın durumu bildirilmeli ve hipoglisemi durumunda yapılması gerekenler anlatılmalıdır.

2- Seyahat çantası hazırlamalı ve içine insülin, lanset, glukoz ölçüm cihazı, lanset,  glukoz tableti veya şeker koymalıdır. İnsülinin bozulmaması için küçük soğutucular kullanılabilir

3- Seyahat saatine ve süresine göre öğün saati ve ilaç veya insulin doz saatleri ayarlanmalıdır. Yolculuk sırasında sıklıkla öğünler atlanabildiğinden, hasta yanında hafif besinlerden oluşan bir öğün taşımalıdır.

4- Otomobille yolculuk yaparken, direksiyon başında hipoglisemi riskinin azaltılması için, yola çıkılacağı sabah kan şekeri kontrol edildikten sonra insulin dozu 2-3 ünite azaltılabilir. Birkaç saatte bir mola verilerek 10 dakika dinlenilmeli ve karışık karbohidratlardan oluşan hafif besinler tüketilmelidir.

5- Uçakla yolculuk yapılıyorsa uçuş ekibi bilgilendirilmeli,  4 saatten fazla süren yolculuklarda kan şekeri ölçümleri yapılarak kan şekerinin 100-200 mg/dl seviyesinde olması sağlanmalıdır. 

6- Varılacak yerde saat değişimine dikkat edilmeli ve öğün ve insülin dozları yeni saate göre ayarlanmalıdır. Eğer gidilen yer sıcak bir yer ise, aşırı terleme sonucu hiperglisemi koması riskini azaltmak için, gerektiğinde tuz ile birlikte su alımıyla su kaybı yerine konmalıdır. Yabancı bir ülkede insülin satın alınacaksa, kartuş içindeki ünite miktarına dikkat etmek gerekir. Özellikle Afrika kıtasında insülin bulunmasında sıkıntı ile karşılaşılabilir. Bu nedenle buz çantası içinde insülin, kalem, iğne, kan şekeri ölçüm cihazları yolcu beraberinde götürülmelidir.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş