Diyabetin uzun dönemdeki komplikasyonları nelerdir?

Diyabetin uzun dönemdeki komplikasyonları nelerdir?

Kategoriler
Diyabetin en korktuğumuz yönü, uzun dönemdeki komplikasyonlardır. Uzun süren kan şekeri yüksekliği vücuttaki küçük ve büyük damarlarda  değişikliklere yol açar. Bu da vücuttaki bütün sistemleri etkileyen bozukluklar oluşturur. 

Küçük atardamarlar, toplardamar ya da kılcaldamarlarda sorunlar görülür. Bu küçük damarların tutulması diyabet hastalığına özgüdür ve retina kılcal damarlarını, böbrek glomerüllerini ve sinir sistemini etkiler. 

Yüksek tansiyon, damar tıkanması, göz, böbrek, sinir hastalıkları, ayak ve bacaklarda görülen rahatsızlıklar diyabetin uzun sürede gözlenen rahatsızlıklarıdır. Erken tanı konulursa bunlar tedavi edilebilir ve kan şekeri düzenlenebilir. Örneğin, damarsal rahatsızlıkların önlenebilmesi için kan basıncı 130/80 mm Hg’nın altında tutulmalıdır.Kolesterol ve lipidler normal değerlerde olmalıdır. 

Sigara kesinlikle bırakılmalıdır. Diyabetli hastalarda sigara, kalp hastalıklarının hem görülme riskini hem de bu hastalıktan ölüm riskini arttırmaktadır. Bazı ileriye dönük çalışmalarda sigaranın, tip2 diyabet gelişme riskini arttırdığı saptanmıştır. Diyabet ekibinin tüm üyeleri yani hekim, hemşire, diyetisyen ve psikologlar hastalara sigarayı bırakmalarını sürekli önermelidirler.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş