Diyabetik hastalarda enfeksiyon deyip geçmeyin

Diyabetik hastalarda enfeksiyon deyip geçmeyin

Kategoriler

Diyabetik hastalarda enfeksiyon hastalıkları daha sık olarak görülmektedir. Bunda en önemli nedenler bu hastaların bağışıklık sistemlerindeki bozukluk, damar yapılarındaki bozukluklar ve nöropati denilen sinir iltihabıdır.

En sık karşılaşılan enfeksiyonlar alt solunum yolu enfeksiyonları (zatüre vb), idrar yolu enfeksiyonları, diyabetik ayak enfeksiyonları, mantar enfeksiyonları, tüberküloz ve deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarıdır. Ayrıca bu hastalarda enfeksiyonların tekrarlama riski de yüksektir.

Diyabetik hastalarda enfeksiyonlar daha şiddetli seyredebilir. Bu nedenle diyabetik hastalar enfeksiyon bulguları olması halinde (ateş, titreme, idrarda yanma, sık idrara çıkma, ishal, kusma, ayakta yara, deride kızarıklık, öksürük, balgam çıkarma, aksırma vb) derhal enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurmalıdırlar. Ayrıca enfeksiyon hastalıklarının önlenmesi için bazı aşıların yapılması gerekmektedir.

Bu Sayfayı Okuyan Şu Sayfaları da Okudu

Tarih 31.5.2016 editor@florence.com.tr
Paylaş
Bizden haberdar olmak ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.