Diyabet tedavi edilebilir bir hastalık mıdır?

Diyabet tedavi edilebilir bir hastalık mıdır?

Kategoriler
Kesinlikle evet. Günümüzde diyabetin henüz çaresi tam olarak bulunamazsa da, çok başarılı tedavi yöntemleri vardır. Araştırmalar sonucunda yeni ilaçlar keşfedilmekte ve diyabetli hastaların hizmetine sunulmaktadır. Diyabet tedavisi tip1 ve tip 2 diyabette farklıdır. Ancak diyabette kan şekeri artık kontrol altına alınabildiğine göre, eskiden olduğu gibi kişinin hayatına bir sınırlandırma getirilmez ve kan şekeri kontrolünü düzenli başarabilen kimse normal hayatına devam eder. 

Tip 1 Diyabet nasıl tedavi edilir?

Tip 1 diyabette esas unsur, hastanın sentezleyemediği insülini yerine koymaktır. Ayrıca yaşına uygun kalori ve ekzersiz tedavinin diğer parçalarıdır.  Tip 1 diyabet tedavisinde bunlardan biri eksik olursa tedavi başarılı olamaz. Örneğin, hasta insülinini düzenli yapar ancak fazla yemek yer ve fazla kalori tüketirse kan şekerini kontrol altına alamaz. Hareketsiz kalırsa, ekzersiz yapmazsa insulin glukozu yeterince kullanamaz. Egzersiz ayrıca kemik gelişimini ve kuvvetini de arttırır.  Hareketsiz kişilerde kemik kütlesi düşüktür. Tip 1 diyabet tedavisi bir ekip gerektirir. Hastanın doktoru, gerekli insülin dozunu hesaplar ve gerekli bilgileri hastaya aktarır. Diyabet hemşiresi insülini nasıl uygulayacağını anlatır ve diyabet eğitimi verir. 

Egzersiz planlanır, özellikle yeni diyabetlilerde psikolojik desteğe ihtiyaç olur. Hem çocuk hem de aile için diyabeti kabullenmek ve onunla yaşamaya alışmak başlangıçta zor olur. Bu nedenle bir çocuk psikiyatristi veya çocuk psikologu görüşmesi, özellikle başlangıçta çok faydalı olur.

Tip 2 Diyabet nasıl tedavi edilir?

Tip 2 diyabet tedavisinde ana unsur hastanın yaşam tarzını düzelmektir. Sağlıklı bir beslenme düzeni ve düzenli fiziksel aktivite ile tedavi başlar.Dokuların insüline verdiği cevabı arttıran bu önlemler eğer yetersiz olursa, ağızdan alınacak bir antiayabetik ilaç çoğu zaman kontrolde yeterli olabilir. 

Tip 2 diyabetli bir hastada once ideal kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Hastanın kilosuna ve fiziksel aktivitesine göre günlük kalori hesaplanır. Aşırı kilolularda kalori kısıtlanır. Karbohidratlar toplam kalorinin %50’sini oluşturmalıdır. Bonbon, çikolata ve diğer rafine şekerler yerine daha karmaşık karbohidratlar tercih edilmelidir. Lipidler toplam kalorinin %30-35’ini karşılamalıdır. Lipid tüketiminde yemeklerdeki yağ dışında besinlerin kendi yağları da dikkate alınmalıdır. Balık dışındaki doymuş yağlar toplam kalorinin %10’undan azını karşılamalıdır. Gıdanın %15’i ise proteinlerden karşılanmalıdır.

Tip2 diyabette kullanılan ilaçlara oral antidiyabetikler denmektedir. Hastaların başlangıçta günde üç defa kan şekeri ölçmeleri yeterlidir. İlaçların seçimi hekim tarafından yapılır. Bu ilaçların bazıları pankreasın daha fazla insülin üretmesini, bazıları da üretilen insülinin daha iyi kullanılmasını sağlar. İlaçların bir kısmı da barsaklardan glukoz emilim hızını yavaşlatır. Hekim birden fazla ilaçda önerebilir. İlaçlar kan şekeri seviyesini normal değerlere düşürmeye yetmeyebilir. Bu durumda ilaçların yanında veya tek başına insüline geçmek gerekebilir. Bu oldukça sık rastlanılan bir durumdur ve hekim tarafından kararlaştırılır. Hem tip 1 hem de tip 2 diyabet tedavisinde hastanın hekim ve diyabet ekibi tarafından eğitilmesi çok önemlidir. 

Tip 2 diyabette şu koşullarda insulin tedavisi uygulanır;

-Ağızdan alınan diyabet ilaçları yüksek dozlarda bile kan şekerini kontrol edemiyorsa
-Ağızdan alınan diyabet ilaçlarının kullanımına yönelik bir engel olduğunda
-Akut stress durumlarında (cerrahi operasyon, enfeksiyon, kortizon kullanımı) geçici olarak insulin ihtiyacının arttığı durumlarda, tip 2 diyabette insulin tedavisi uygulanır.
 


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş