Diyabet sinirleri nasıl etkiler?

Diyabet sinirleri nasıl etkiler?

Kategoriler
Diyabet ya yüksek kan şekeri etkisiyle sinirlerde doğrudan tahribat yapar, ya da damarsal değişikliklerle kan akımını yavaşlatarak sinirlerin beslenmesine mani olur. Sinirlerde meydana gelen değişikliklere nöropati denir. Ayak ve ellerdeki küçük kaslarda fonksiyon kaybı oluşabilir ve el parmakları zayıflar. Ayak parmakları pençemsi görünüm alabilir. Eğer duyu sinirleri etkilenirse ayaklarda hassasiyet hatta ağrı oluşur.Ayaklar uyuşur ve hiçbir şey hissetmemeye başlar. Ayakta tahribatlar oluşur, enfeksiyon görülür. 

En sık rastlanılan sinirsel bozukluklar mide rahatsızlıkları, ishal, kabızlık gibi mide –barsak sistemini olumsuz etkileyen durumlardır.

Hastalığın yol açtığı bu bozukluk , hastalık öyküsü ne kadar eski ise o kadar sıkdır. Her yaşdaki ve her tipteki diyabet hastalarının yaklaşık %30’unda nöropati görülür. Sinir hasarı işlev kaybına yol açmakla birlikte , bazı vakalarda geri dönüşüm söz konusu olabilir. Nöropatinin oluşma mekanizmaları metabolic, damarsal ve kalıtsal birçok etkene bağlıdır. Belirtiler zarar gören sinirin işlevine gore değişir;

  • Kasların istemli hareketlerini kontrol eden motor sinirler
  • Dokunma, ağrı ve kol ve bacakların hassasiyet algılayan sinirleri
  • İdrar kesesi ya da barsak gibi iç organları kontrol eden sinirler

Sinir sistemi bozuklukları, sinir iletim hızı ölçümü ile saptanabilir. Çoklu sinir tutulumlarında, özellikle bacakların duyu sinirleri, çift taraflı olarak etkilenir. Ağrı ve duyu bozuklukları saptanır, titreşim hissi ve bacakların doğru pozisyonunu algılayamama söz konusudur. Tekli sinir tutulumlarında kas güçsüzlüğü ve özllikle gece gelen kramp tarzı ağrılar oluşur. Sinir tutulumu nedeniyle idrar tutamama, impotans ya da idrar yapamama gözlenir.Ayağa kalkınca tansiyon düşmesi olarak adlandırılan ortostatik hipotansiyon gözlenir.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş