Diyabet kalbi nasıl etkiler?

Diyabet kalbi nasıl etkiler?

Kategoriler
Diyabeti olan kişilerin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ve kalp krizi geçirme olasılığı, diyabeti olmayanlara göre daha fazladır. Kal hastalıkları diyabete bağlı ölümlerin en önemli kısmını teşkil eder. Kan damarlarının çok daralması veya tıkanması, vücudun önemli organlarının yeterince beslenememesine yol açar. Kalbe az kan gittiğinde kalp ağrısı oluşur. Hareket halinde iken gögüs ağrısı (anjina) nadir görünür. Hastaların yaklaşık üçte birinde koroner hastalığı ağrısızdır. Diyabetlilerde en dikkat etmemiz gereken rahatsızlıklar; ateroskleroz yani damar  sertliği ve tansiyon yüksekliğidir.

Ateroskleroz, damar duvarında yağ ve kolesterolden oluşan bir tabakanın birikmesidir. Böylece damar daralır ve sertleşip elastikiyetini kaybeder. Dokulara yeterince kan gidemez, oksijensiz kalırlar. Diyabetlilerde damarsal değişiklikleri ve aterosklerozu arttıran olay, kan şekeri yüksekliğidir. Yüksek kan şekeri damarların iç kısmında tahribat yaparak ateroskleroz oluşumunu arttırır.

Diyabet hastalarının %8’inde tanı anında, % 15’inde 10 yıl sonra, % 50’sinde de 20 yıl sonra arterit dediğimiz atardamar bozukluğu görülebilir. Özellikle bacak damarları ve boyun büyük damarları tutulur. Diyabetlilerde ateroskleroz arterlerin en uç noktalarına kadar yayılmıştır. Bacaklar ve ayaklarda yürürken baldır krampları görülür, bazen de gece dinlenme sırasında ağrılar oluşur. Pıhtı ile oluşan ciddi tıkanıklıklarda gangren gelişimi de gözlenir. Beyini besleyen damarlar zarar gördüğünde, inme, felç ve konuşma bozuklukları olabilir. 

Yüksek tansiyon tip 2 diyabetlilerin %50-60’ında mevcuttur. Yüksek tansiyon kalp damarlarında tahribat yapar ve kalbin normalden daha çok çalışmasına yol açar. Ayrıca kalp krizi riski artar. Diyabetlilerin tansiyonlarını kontrol altında tutmaları gerekir.

Diyabetlilerde kalp hastalığı riskini ortadan kaldırmak için bazı önerilerimiz olabilir,

-Kilo, kan şekeri, kolesterol ve lipidlerin normal standartlar içinde olması gerekir
-Sağlıklı beslenme ve düzenli ekzersiz yapılmalıdır. Düşük yağlı ve lifli gıdalar tüketilmelidir. Yüksek lifli diyetler, kandaki kolesterol seviyesini düşürerek kaşp krizi riskini azaltır
-Sigara içilmemelidir

Ancak şunu da eklemek gerekir, kan şekeri düzenli tutulur,diyabet kontrolü uygun yapılırsa bu komplikasyonların hiçbiri görülmez.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş