Diyabet gözleri nasıl etkiler?

Diyabet gözleri nasıl etkiler?

Kategoriler
Hipergliseminin en özgün bozukluğudur. Gelişmiş ülkelerde körlüğün birinci nedenidir. Tip1 diyabette tanıdan 5 yıl sonra veya ergenlikten itibaren ; tip2 diyabette tanıdan itibaren yılda bir göz muayenesi yapılmalıdır. Diyabetin gözler üzerindeki etkisi birkaç şekilde görülebilir. Bulanık görme, insulin veya hap tedavisine ilk başlandığında olabilir, sebebi de göz merceklerinin su kaybına uğraması ve tedaviyle kan şekerinin hızla düşmesine bağlı olarak söz konusu sıvı miktarında ciddi bir değişim olmasıdır. Bulanıklığa neden bu değişimdir. Bulanık görme geçicidir, kan şekeri seviyeleri normale gelince kendiliğinden geçer.

Uzun süreli diyabette, göz merceğinde şeker birikmesinden dolayı katarakt olur. Bu birikim, göz merceğinde odaklaşmaya sebep olur ve ışık merceğin arkasına geçemez. Çok basit bir operasyonla mercek değiştirilir ve hasta rahat eder.

En korktuğumuz göz komplikasyonu, diyabetik retinopatidir.  Retina kılcal damarları zarar görür, bununla beraber, retinanın beslenmesi ve oksijenlenmesini bozacak hipertansiyon gibi birçok factored hastalığın gelişimine katkıda bulunur.Gözün arka kısmında bulunan ve görmeyi sağlayan sinir hücrelerini barındıran retinada, diyabetik retinopati nedeniyle kan damarları genişler, elastiklikleri kaybolur ve küçük kanamalar oluşur. Bu kanamalar kontrol edilmezse, körlüğe yol açarlar. Hafif retinopatide, retinadaki damarlar zayıflar veya tıkanır, görme bulanıklaşır. 

Ağır formunda gözdeki ince kan damarları tıkanır, yeni damarlar oluşur ve çoğalır. Çok hassas olan bu yeni kan damarları kolaylıkla kopabilir ve retinanın ön kısmına kan sızar. Tip 1 diyabetlilerde, düzensiz kan şekeri kontrolü olanlarda %97’sinde 15 yıl veya daha sonra retinopati görülebilir. Tip 2 diyabetlilerde ise tanıdan yaklaşık 5 yıl sonra ortaya çıkar. Son yıllarda gelişen lazer tedavisinden hastalar çok  yararlanmaktadırlar. İyi bir merkezde takip ve tedavi gerekir. Görme keskinliğinde azalma durumunda heki, kan şekeri dalgalanmalarına eşlik eden gözle ilgili sorunların belirtilerini ayırt eder. Görüş alanında puslanma veya görme alanında kırmızı lekeler, gözün saydam tabakasındaki kanamaların belirtisi olabilir. Göz ağrısı durumunda da ,hekime başvurmak gerekir.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş