Diyabet doktorunun tedaviye katkısı

Diyabet doktorunun tedaviye katkısı

Kategoriler
Hasta-hekim ilişkisi birçok hastalıkta olduğu gibi diyabette de çok önemlidir. Hasta diyabetle ilgili bilgileri hekimden öğrenir, hemşire ile pratik yapar, diyetisyen ile de beslenme durumunu ayarlar. Doktor, hastalık nasıl tedavi edileceği ve potansiyel yan etkileri konusunda hastayı aydınlatır. 

Hasta olarak siz de kendi kişiliğiniz ve yaşam biçiminize göre tedavi şeklini yönlendirirsiniz. Çalışma koşulları, okul-teneffüs saatleri, spor zamanlarına göre insülin doz süreleri, diyet miktarları ayarlanır. Diyabet hayat tarzındaki değişikliklerden fazlaca etkilendiği için, etkin bir tedavi programı sizin, hekiminizle ortak alacağınız kararla oluşur.Bu ortaklığın karşılıklı saygı kuralları içinde yürümesi gerekir. Hekimle görüşmeye gittiğinizde sormayı unuttuğunuz herhangi bir şey kalmaması için;

-Soruları önceden liste halinde yazın.
-Soruların cevaplarını not edin.
-Hekimle olan görüşmelerde yanınızda bir yakınınızın olması hem sizi rahatlatır, hem de unuttuğunuz bir şeyi onun hatırlaması söz konusu olur.
-Anlamadığınız tıbbi terimler kullanıldığında, bunun anlamını çekinmeden sorun.
-Hekiminizi dinleyin ona hemen cevap vermeyin. Örneğin, size hekiminiz ‘sağlıklı beslenmelisiniz’ dediğinde, ‘ben zaten sağlıklı besleniyorum’ şeklinde bir cevap iletişimde olumsuzluğa yol açar.

Diyabet tedavisinde ana hedef, alınacak her kararda sizin de fikrinize başvurmak, hastalık üzerindeki kontrolünüzü arttırmak ve sağlıklı bir yaşam sürdürmenize yardımcı olmaktır. Böylece tedavinin her aşamasının içinde olduğunuzu fark eder ve kontrolün elinizde olduğunu hissedersiniz. Hekim-hasta ilişkisinde diyabet tedavi hedeflerinin saptanması önemlidir. Bu seçimler akılcı ve hırstan uzak olmalıdır. Şöyle ki;

-Hedefin belirli olması gerekir yani genel olarak ‘sağlıklı besleneceğim’ yerine, örneğin ‘yağ oranı düşük peynir yiyeceğim’ gibi tam olarak ne yapacağınızı anlatan hedefler koymalısınız.
-Koyduğunuz hedef belli olursa, sonucuu ölçmek daha kolay olur.Hedefte başarı oranınızı daha rahat saptarsınız
-Hedeflerin hekim veya diyetisyen tarafından dayatılmamış olması gerekir, hekim-hasta-diyabet ekibi ile anlaşma sonucu saptanmalıdır.
-Hedef gerçekçi bir biçimde başarılmalıdır. Başarılmış küçük adımlar, kendinize güveninizi arttırır.
-Hedefe ulaşmak için belli bir sure koymak ve bu süre sonunda sonucu değerlendirmek gerekir.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş