Diyabet böbrekleri nasıl etkiler?

Diyabet böbrekleri nasıl etkiler?

Kategoriler
Tip 1 diyabeti olanların üçte birinde, tip 2 diyabetli olanların ise %10-20’sinde 15 yıldan sonra böbrek rahatsızlığı görülebilir. Böbrekler vücuttaki atık maddeleri idrar yoluyla atarlar, vücudun sıvı ve elektrolit sistemini dengede tutarlar. Her iki böbrekte, nefron adı verilen ve kanı atık maddelerden arındıran yaklaşık bir milyon mikroskopik birim vardır. 

Eğer kan şekeri kontrol edilemez ve yükselirse, böbrekteki ince kan damarları tahrip olur, kalın ve esnek olmayan bir hale gelirler. Bu da nefronların filtre etme özelliğini bozar ve böbrekler atık maddeleri atamazlar. Kandaki atık maddeler birikerek tehlikeli seviyelere ulaşır, idrarla protein kaybı olur. Diyabetik nefropatinin ilk göstergesi, idrarda mikroalbuminüri varlığıdır. Diyabet süresi 5 yıl ve daha fazla olan tip 1 diyabetlilerde ve tüm tip 2 diyabetlilerde yılda bir mikroalbumin ölçülmelidir. 

Kan şekeri ve HbA1C değerleri normalde olsa, doktorunuz control amaçlı olarak sizden idrar tetkiki isteyecektir. Eğer idrarda albumin çıkarsa, diyabetin daha yakından takibi gerekir. Kan şekeri seviyeleri düzenlenir. Eğer bir ölem alınmazsa ileride kronik böbrek yetmezliğine kadar gidebilen böbrek tahribatı oluşur. İdrarında albuminüri olan kişinin yüksek tansiyonu da varsa, durum daha ciddiyet kazanır. Yüksek tansiyon tedavisi, böbrekler üzerindeki tahribatı yavaşlatır. Böbrek yetmezliği gelişirse tedavi diyaliz veya böbrek naklidir.

Diyabet hastalığında idrar yolu enfeksiyonları çok sık görülür. Alt idrar yolu enfeksiyonları (sistit) , hastaların %90’ında belirti vermez. Bu nedenle idrar tahlil yılda en az bir kez yapılmalıdır. Bu enfeksiyonların riski , pyelonefrite yol açması yani böbreklere yayılmasıdır. Bu durumda böbreklerin işlev bozukluğu hızlanabilir.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş