Dilimizin Ucunda, Ama Bir Türlü Çıkartamıyoruz!..

Dilimizin Ucunda, Ama Bir Türlü Çıkartamıyoruz!..

Kategoriler

Birden Fazla İş yapmak Dikkat Dağınıklığının Başlıca Sebeplerindedir

Dikkat!

  • Yapacaklarınızı unutuyor musunuz?
  • Randevularınızı unutuyor musunuz?
  • Konuşulanları hatırlamakta zorlanıyor musunuz?
  • Bazen söyleyeceğiniz kelime dilinizin ucunda, ama bir türlü
  • söyleyemiyor musunuz?
  • Elinizdeki gazeteyi okurken kendinizi başka düşüncelere dalmış
  • buluyor musunuz?

Eğer cevaplarınız evet ise “dikkat eksikliği” çekiyor olabilirsiniz…

Çağımızın moda tabirlerinden biri olan “multi-tasking” yani eş zamanlı olarak birden fazla işi yapmak, dikkat dağınıklığının en önemli nedenlerinden biri

Beynimize eş zamanlı olarak çok sayıda bilgi ulaşır. Bunlar arasından o anki gereksinim ve amaca en uygun olanı beynimiz seçer. Giderek artan sayıdaki akıllı telefonlar, sosyal medya vb. gibi çevresel dikkat dağıtıcılar, performansımızı daha da düşürür. Bunun sonucunda da iş, sosyal ve günlük yaşantımızda olumsuz etkiler yaşarız. En önemli sebep eş zamanlı birden fazla iş yapmak

Çağımızın moda tabirlerinden biri olan “multi-tasking” yani eş zamanlı olarak birden fazla işi yapmak, dikkat dağınıklığının en önemli nedenlerinden biri. Beynimiz sadece en önemli ve gerekli gördüğü uyarana odaklanacak şekilde çalışır.Eş zamanlı olarak birden fazla uyarana aynı oranda ya da birden fazla uyarana maksimum seviyede odaklanması ise mümkün değildir.

Belleğimizi bir çekmece gibi düşünürsek, bilgiyi çekmeceye yerleştiren de çekmeceden çıkartan da dikkatimizdir. Dikkatimizi verip bilgiyi belleğimize düzgün şekilde yerleştirebilirsek, hatırlamamız da o derece kolay olacaktır. Tam tersine, eğer dikkatimizi vermezsek, yani bilgileri düzgün yerleştirmezsek tıpkı dağınık bir çekmecede aradığımızı bulmamızın zor olduğu gibi belleğimizde de aradığımız bilgiyi bulmamız zor olacaktır. Dikkatimizi ve belleğimizi en iyi şekilde kullanmak ve odaklanmak için yapılması gerekenler;

Yeterli ve Düzenli Uyku

Yeterli uyku uyumak, dikkat ve bellek performansımız için
son derece önemlidir.

Düzgün Beslenme

Özellikle Akdeniz tipi diyet dikkat performansımızı olumlu etkileyecektir.

Stres

Çalışmalar, hafif düzeydeki stresin dikkat ve bellek performansını arttırırken, yüksek düzeydeki stresin dikkati olumsuz etkilediğini göstermektedir. Bu nedenle, aşırı stresli durumlarda dikkatimizin zayıflayacağını bilmeliyiz.

Dikkat bozukluğu için hekime başvuranları neler bekliyor?

1. Nörolojik Bilimler Merkezi’ne dikkat bozukluğu ya da unutkanlık yakınmasıyla başvuran hastalarda nörolojik muayenenin yanısıra, dikkat bozukluğu yapabilecek metabolik nedenlere yönelik ayrıntılı kan tahlilleri ve nörolojik nedenlere yönelik nörogörüntüleme yapılmaktadır.

2. Dikkat performansını değerlendirmek için yurtdışında bu konudaki referans testlerden biri olan ve öncülüğünü üstlendiğimiz “MOXO dijital dikkat testi” kullanılır.

3. Tedavi ise, dikkat bozukluğunun altında yatan nedenlere göre planlanır. Örneğin, dikkat bozukluğu depresyona bağlıysa, antidepresan tedavisinin yanı sıra bilgisayar destekli dikkat güçlendirme tedavisi (kognitif rehabilitasyon) önerilir.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş