Kategoriler

Corona virüsleri, genellikle hafif ve orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden olan virüslerdir.

İnsan corona virüsleri ilk olarak 1960’ların ortasında tespit edilmiştir. Corona virüslerin alfa, beta ve gama olarak bilinen üç alt grubu vardır; ayrıca delta corona virüsleri denilen dördüncü yeni bir grup vardır; SARS-CoV. Ama Çin’ de 2019 yılında tanımlanan virüs ise 2019 nCoV dur.

Corona virüsü hangi hastalıklara sebep olur?

Corona virüsler, daha çok hafif olmak üzere üst solunum yolları enfeksiyonu, zatürre, ciddi solunum yolu hastalığı, böbrek ve karaciğer hastalıklarına kadar farklı tablolara yol açabilir. 2003 yılında Ağır Akut Solunum Yetersizliği Sendromu (SARS) ve 2012 yılında Ortadoğu Solunum Yetmezliği Sendromu’na (MERS) neden olarak ölümlere sebep olmuştur. 2019 yılında ise Çin’de ortaya çıkan 2019 nCoV da ölümlere sebep olmuştur.

Nasıl bulaşır?

Corona virüsler farklı canlı türlerinde çeşitli hastalıklara neden olabilir. Öncelikli olarak yarasalar, yılanlar, kemirgenler, develer, köpekler gibi hayvanlardan bulaştığı tahmin ediliyor. Kış aylarında daha çok görülen bu virüs; özellikle solunum yolları, karaciğer, mide, bağırsak ve sinir sistemini etkileyebilmektedir. Corona virüsler; grip gibi, öksürme ve hapşırma ile havaya saçılan virüslerin kolayca alınması, hastayla temas ya da enfekte materyale dokunulmasının ardından ağız ve buruna temas yolu ile bulaşabilir. Bu nedenle insandan insana da bulaşabilir.

Corona Virüs belirtileri nelerdir ve tanısı nasıl konulur?

Sıklıkla, hafif olarak üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri görülür.
• Burun akıntısı,
• Öksürük, 
• Boğaz ağrısı, 
• Ateş,
• Bulantı, kusma, ishal, 
• Nefes darlığı ve Zatürre (Kalp ve akciğer hastalığı olanlar, immün sistemi zayıf olanlar, yaşlılar)
Tanısında laboratuvar testleri genellikle çok sık kullanılmaz. Ancak gerektiğinde serolojik tetkikler ve polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) gibi laboratuvar testleri yapılarak virüs gösterilebilir.

Şikâyetler ne zaman ortaya çıkar?

Corona virüse maruziyetten semptomların başlamasına kadar olan süre (inkübasyon süresi) genellikle 2-14 gün arasındadır. Bazı enfekte insanlarda semptomlar soğuk algınlığı belirtileri gibi hafiftir veya hiç belirti yoktur. Bu tip hastalar genellikle iyileşirler. Ama özellikle kronik hastalığı olanlarda ölümlere yol açabilir.

Kimlerden şüphelenilmelidir?

Enfeksiyonun görüldüğü bölgeden gelen veya o bölgeye 14 gün içinde seyahat edip ateş, boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı ve ishal gibi şikâyetleri olan kişilerde Corona virüs hastalığından şüphelenilmelidir.

Corona virüsü nasıl tedavi edilir?

Corona virüs hastalığı, çoğu zaman hafif seyirli olup ilaç tedavisine gerek olmadan iyileşir. Ancak, bazı belirtileri azaltmak ve hastayı rahatlatmak için ağrı kesici-ateş düşürücüler, öksürük ilaçları ile bol sıvı desteği ve istirahat önerilir. Ek hastalığı ve durumu ağır olanların hastanede yatarak tedavileri gerekebilir. Corona virüsünde özel bir tedavi veya ilaç bulunmamaktadır. 

Corona virüsü aşısı var mıdır?

Corona virüs aşısı olmayıp, bununla ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Ülkemizde 2019 corona virüsü hastalığı var mıdır? 

Sağlık Bakanlığının kayıtlarına göre herhangi bir 2019 nCoV vakası bildirilmemiştir. Çin’den gelen yolcular hastalık açısından havaalanında taranmaktadır.

Corona virüsünden korunmak için neler yapılmalıdır?

Corona virüsten korunmaya yönelik özel bir yöntem olmayıp, üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için yapılması gerekenleri yerine getirmek yeterlidir. Bunlar;
• Düzenli el yıkama (bol su ve sabunla)
• Öksürme ve hapşırmada ağzın kapatılması
• Hasta kişilerle yakın temastan kaçınılması
• Hasta hayvanlarla temastan kaçınılması
• Çiğ et veya hayvan ürünü tüketilmemesi
• Canlı hayvan barınaklarına veya pazarlarına gidilmesi durumunda genel hijyen kurallarına dikkat edilmesi 

Corona virüs hakkında merak ettiklerinizi, Grup Florence Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilirsiniz. Bize ulaşmak için 444 0 436 numaralı telefonu arayabilir ya da web sitemizde yer alan iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.

Tarih 30.1.2020 editor@florence.com.tr
Paylaş