Çocuğunuzdaki bel ağrısı fıtık olabilir!

Çocuğunuzdaki bel ağrısı fıtık olabilir!

Kategoriler

Büyüme ağrısı bel fıtığı olabilir

Nöroloji Uzmanları çocuklarda görülen bel fıtığının genellikle "büyüme ağrısı" şikayetiyle karıştırıldığını, bu yüzden tedavide geç kalındığını söyledi. Bel ağrısının, toplumda insanların yüzde 80'inde bulunabileceğini belirten Kuday, şöyle devam etti: "Beli ağrımayan kişiye adeta 'anormal' denir. Bel ağrılarının sebebi her zaman bel fıtığı değildir. Yüzde 2'si bel fıtığıdır. Çocuklarda bel fıtığı, en sık ergenlik dönemi dediğimiz yaşlarda görülmektedir. Bu durum, ergenlik dönemindeki aşırı hareketlilik ve omurganın hızlı büyümesiyle izah edilebilir. Bu dönemdeki bir çocukta bel ağrısı olduğunda başka hastalıklar bakımından da değerlendirilmesi gerekir. Bazen ailelerin çocuklarında 'büyüme ağrısı' sandığı acı, bel fıtığı olabilir."

Tedavi nasıl uygulanıyor. Bel fıtığının birtakım hazırlayıcı etkenleri bulunduğuna işaret eden uzmanlar, bunlardan birinin yaşlılık olduğunu dile getirdi. Kuday, şunları kaydetti: Nadir de olsa çocuklarda bel fıtığıyla karşılaşıyoruz. Ağır bir şey kaldırmak ya da ısınmadan spor yapmak, ters hareket, fıtığa yol açabilir. Çocuklara spor yaptırırken dikkat edilmesi ve ağır çanta taşımaması gerekiyor.

Uzmanlar çocuklarda bel fıtığı tedavisini ise şöyle açıkladı: Fıtığı, çektiğimiz MR'da görsek bile çocuklan hemen ameliyat etmeyiz. İki hafta yatak istirahati veririz, geçmezse 6 haftaya çıkarırız. Bunlarla da geçmiyorsa ameliyat ederiz. Ameliyat edilmedikçe büyük bir ihtimalle ağrısı geçmeyecektir.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş