Canlı böbrek vericisi olmanın riskleri nelerdir?

Canlı böbrek vericisi olmanın riskleri nelerdir?

Kategoriler

Organ bağışlayan kişinin zarar görmemesi organ nakli merkezinin ana hedefi olmak zorundadır.

Uzun dönem böbrek verici takipleri sonucunda açıkça görülmüştür ki böbrek vericisi olmaya uygun sağlıklı kişilerde böbrek vermek yaşamı kısaltmamakta, sağlıklarının bozulmasına neden olmamaktadır.

Böbrek ameliyatı öncesinde, gönüllü olarak böbrek bağışlamak isteyen kişiler oldukça detaylı bir şekilde incelenmektedir. Öyle ki hiçbir şikayeti olmamasına rağmen detaylı incelemede saptanan problemler erkenden tedavi edilebilmektedir. Böbrek vericisi olmaya engel durum gözlenmeyen adaylar Böbrek Nakli Merkezimizce uzun dönem takibe alınarak, düzenli kontrollerle sağlık standartları yükseltilmektedir. Zira böbrek bağışladıkları süreçte, sağlık bilinçleri arttırılmakta, bağışa engel sosyal alışkanlıkları (sigara kullanımı, kilolu olma) düzenlenmekte, normal koşullarda değiştirmeyecekleri yaşam biçimlerinin uzun dönemde daha sağlıklı olabilmelerini sağlayacak şekilde düzenlenmesi mümkün olmaktadır.

Yine de tüm bu uygulamalar verici adayının ameliyatta hiçbir risk almadığı anlamına gelmemektedir. En basit cerrahi girişimlerin bile sıfır riskle gerçekleştirilemediği düşünülürse, böbrek vericisinin de düşük de olsa risk aldığı açıktır. Tamamen sağlıklı bir kişinin düşük de olsa böyle bir riski alması canlı vericili böbrek naklinin en hassas noktasını oluşturur. Bu nedenle canlı vericili böbrek naklinin gerçekleştirilmesinde verici adayını ciddiyetle değerlendirmek, risk analizini doğru yapmak ve nihayetinde ameliyatın deneyimli ve donanımlı bir merkezde gerçekleştirilmesi hayati önem taşır. Organ bağışlayan kişinin zarar görmemesi organ nakli merkezinin ana hedefi olmak zorundadır.

Tarih 14.5.2016 editor@florence.com.tr
Paylaş