Bu Kısır Döngüyü Kırmak Gerekiyor!

Bu Kısır Döngüyü Kırmak Gerekiyor!

Kategoriler

Fizik tedavi yöntemleri

Sadece diyetle kilo kaybı hedefleyen kişilerin tedavisine egzersiz eklendiğinde, kilo kaybının daha fazla olduğu, kas kitlesinin korunduğu, yeni kilo alımının uzun süre engellendiği ve kişinin ruhsal açıdan daha iyi hissettiği görülür.

Hedef önce kasları güçlendirmek

Egzersiz tedavisine alınan obez hastalarda hedef, vücut ağırlığı nedeniyle kullanılmamaya bağlı olarak zayıf düşmüş eklem ve kasları güçlendirmektir. Ayrıca, kasların dayanıklılığını arttırıp, kilo vermeyi sağlayacak ve aerobik kapasiteyi artıracak uzun soluklu aktif egzersizler programlanır.

İlk aşama:

Ultrason, sıcak paket gibi ısıtıcı fizik tedaviler ile kas, eklem ve bağların esnekliği artırılırken, elektro terapi cihazlarıyla kaslar güçlendirilir. Aynı zamanda eklem ve kas ağrıları hafifletilir. Kasların, özel kas cihazlarıyla güçlendirilmesi amaçlanır. Ayrıca eklem içinde oluşan ödem ve dolaşım bozukluğunun da tedavisi yapılır. Bacak ve kol bölgelerinde şişliğe sebep olan lenf ödemi masajla giderilir.

İkinci aşama:

Hasta, ağrısız ve yeterli bir kas kuvvetine ulaştığında aktif programa geçilir. Bu dönemde hastaya aktif eklem hareket açıklıkları, esneme ısınma egzersizleri ve aerobik kapasiteyi artırıcı egzersizler verilir. Aerobik egzersizler yürüme bandı ya da bisiklet ile uygulanabilir. Florence Nightingale Hastanesi’nde eğitmenler eşliğinde, antigravite yürüme sistemi, su içi yürüme sistemi ve elektromyostimulasyon sistemi obezite sorunu olan hastalara uygulanmaktadır. Bu sistemler klasik yürüme bandı veya bisiklete göre daha konforlu, güvenli ve etkin sistemlerdir.

Tüm vücut elektrokas uyarımı - EMS

EMS, hastanın kaslarını güçlendirmesine ve kısa sürede etkili egzersiz yapmasına olanak veren bir sistemdir. Bu sistemde vücuda giyilen bir yelek ve üzerindeki elektrotlar sayesinde bir taraftan elektriksel kas uyarımı yapılırken, aynı zamanda da uzman bir eğitmen eşliğinde aktif olarak egzersiz yapılır.

Haftada 2 kez ve 1 seans 25 dakika olmak üzere uygulanan bu egzersiz sistemiyle tüm vücut ve özellikle de karın kaslarında yeterli güçlendirme sağlanabiliyor. Hasta, çok kısa süre içinde uzun sürede elde edilebilen egzersiz sonuçlarına ulaşır. Kas gücü artarken yüksek kalori harcayıp kilo verir.

Su içi yürüme sistemi (Hydrophysio):

Su dolu bir tankın içine yerleştirilmiş güvenli ve etkin bir yürüme bandıdır. Suyun sıcaklığı, masaj etkisi ve suyun direncine karşı yapılan egzersiz birleşince; kasların güçlenmesi ve daha çok kalori harcaması sağlanır.                                                                 


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş