Böbrek veren kişinin gelecekte böbrek yetmezliğine girme riski var mıdır?

Böbrek veren kişinin gelecekte böbrek yetmezliğine girme riski var mıdır?

Kategoriler

Böbrek yetmezliğine neden olan hastalıkların büyük kısmı her iki böbreği birlikte etkiler.

Toplumda yaygın düşünülenin aksine böbrek bağışlayan kişilerde böbrek yetmezliği gelişmesi riski artmamaktadır. Canlı böbrek bağışçıları 50 yılı aşkın süre takip edilmiş ve böbrek bağışçısı olmanın kişide böbrek yetmezliği gelişme riskini arttırdığına dair hiç bir kanıt bulunmamıştır.Bu nedenlecanlı vericili böbrek nakli devlet ve devletin destek verdiği organizasyonlar tarafından desteklenmektedir.

Böbrek bağışlamanın vericide kalıcı sorunlara neden olmayacağının kanıtları ise şöyle sıralanabilir:

Bugüne kadar sadece Amerika’da 100 bin insan yakınlarına böbrek bağışlamıştır. Amerika ve Avrupa’da bugüne kadar böbrek bağışlayan kimselerle ilgili yapılan istatistiksel çalışmalar sonucu böbrek bağışlamanın böbrek yetmezliğine girme riskini arttırmadığı gözlenmiştir.

Amerika ve Avrupa’da canlıdan organ naklinin artması için yakınlarına böbrek bağışlanmasına organ bağışı organizasyonları ve bizzat devlet kurumları tarafından destek verilmektedir.

Toplumda her bin kişiden biri tek böbrekli doğar. Bu kişiler hayatlarını sağlıklı olarak sürdürebilmektedirler.

Bazı böbrek hastalıkları veya kazalar sonucu böbreklerin birinin çıkarılması gerekebilir. Bu durumlarda bu kişilerin böbrek yetmezliğine girme riski normalden farklı değildir.

Böbrek yetmezliğine neden olan hastalıkların büyük kısmı her iki böbreği birlikte etkiler. Bu nedenle böyle bir hastalık geliştiğinde iki böbrekli olmak böbrek yetmezliğini önleyecek bir avantaj sağlamaz. Aksine daha önce böbrek bağışlanması sayesinde zaten yetmezliğe girecek olan böbreğiniz bir yakınınıza hayat vermeye devam edecektir.

Tarih 14.5.2016 editor@florence.com.tr
Paylaş