Kategoriler

Baş dönmesi ya da diğer adıyla “vertigo” ile ilgili şikayetler yaygın olarak görülmekte ve nedenleri kişiden kişiye değişebilmektedir.

Etrafınızdaki her şeyin döndüğü mü hissediyorsunuz?

Kayıp düşecek gibi mi hissediyorsunuz?

Başınızı dengede tutmakta zorlandığınızı mı hissediyorsunuz?

Baş dönmesi ile ilgili merak edilen soruların cevaplarını Florence Nightingale ekibi olarak sizler için derledik. 

Baş dönmesi ya da diğer adıyla “vertigo” ile ilgili şikayetler yaygın olarak görülmekte ve nedenleri kişiden kişiye değişebilmektedir. Temelde bir yanılsama olan baş dönmesi, hastanın kendisinin ya da çevresinin hareket ettiği hissine kapılması ile ortaya çıkar. Baş dönmesi, hastalar tarafından farklı şekillerde tarif edilmektedir.
 
Sıklıkla tarif edilen baş dönmesi (vertigo) şekilleri:

  • Kayıp düşecekmiş gibi hissediyorum.
  • Etrafımdaki her şey dönüyor.
  • Gözlerime perde iniyor.
  • Başımı dengede tutamıyorum.
  • Yana ya da arkaya doğru düşecekmiş gibi hissediyorum.

“Baş dönmesi her zaman kendi başına bir hastalık olmayıp, başka bir hastalığın habercisi de olabilir.” 

Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

İç kulak kristalleri: Baş dönmesi şikayetlerine genelde kulakla ilgili rahatsızlıklar neden olmaktadır. Hastaların genelinde, baş hareketleriyle bağlantılı baş dönmesi sorunu gözlemlenmektedir. Kulaktan kaynaklanan baş dönmeleri kısa sürelidir ve çevrenin döndüğü hissine neden olur. Tanı koymak için, iç kulakta yer alan yarım daire kanallarının bazı hareketlere verdiği tepkilere bakılır. Eğer sorun kulak kaynaklı ise,  kulak içerisinde yer alan kristaller yerlerinden oynamış demektir. Kristalleri tekrar yerlerine oturtmak için çeşitli hareketler yaptırılır ve bazı durumlarda ise ilaç tedavisi uygulanır. Yaptırılan hareketler ve ilaç tedavisi hastaların çok büyük bir kısmında olumlu sonuçlar verse de, bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

Meniere hastalığı: Kulakla ilgili bir diğer baş dönmesi nedeni Meniere hastalığıdır. Bu hastalık, iç kulakta yer alan kulak sıvısının artmasından kaynaklanır. İşitme kaybı, kulak çınlaması ve baş dönmesi ataklarına neden olur. 

İlaç kullanımı ve doğru bir yaşam tarzına yönelme ile Merniere hastalığından kaynaklanan baş dönmesinin tedavisi mümkündür. Ancak bazı durumlarda cerrahi müdahaleye de başvurulabilmektedir.

Kafa travmaları: Hastanın başına aldığı bir darbe ya da sert bir şekilde gerçekleştirdiği baş egzersizi sonrasında, iç kulak yapısında meydana gelen sarsıntı ya da kristallerin yerlerinden oynaması sonucu baş dönmesi sorunu ile karşılaşılabilir. 

Böyle bir durumda, iç kulak yarım dairesi içerisinde yer alan kristaller çeşitli manevralarla tekrar yerlerine oturtulur. Ancak bazı hastalarda bu tür bir travma sonrası baş dönmesi sorunu aylar ve hatta yıllar boyunca görülmeye devam edebilmektedir.

Araç tutması: Otomobil ya da tekne ile yol alırken, hareketleri insan değil de araç gerçekleştirdiği için kulak içerisindeki sıvının hareketleri normalin dışına çıkar. Böyle bir durumda, mide bulantısı ve baş dönmesi görülebilir.

Beyin tümörleri: Beynin özellikle arka kısmında oluşan tümörler omurilik ya da beyincik üzerinde baskı oluşturabilir. Bu baskı, omurilik ya da beyinciğin fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesine neden olur ve baş dönmesi sorunu ortaya çıkabilir.

Nörolojik rahatsızlıklar: Merkezi sinir sistemini oluşturan beyin, omurilik, beyincik gibi organlarda meydana gelen kanama ya da damar tıkanıklıkları; Parkinson, Multipl Skleroz, sifliz ve migren gibi hastalıklar dengeyi bozabilmektedir. Bu bozulma beraberinde baş dönmesi getirebilir.

Viral enfeksiyonlar: Üst solunum yollarında meydana gelen ve enfeksiyon kaynaklı hastalıklarda şiddetli baş dönmesi görülebilir. 

Metabolizma ile ilgili sorunlar: Metabolizmada meydana gelen değişiklikler ya da karaciğer hastalıkları, tiroit hastalıkları gibi metabolik hastalıklar baş dönmesine neden olabilmektedir. Bunların yanı sıra gebelik süreci de baş dönmesine neden olabilir.

Psikolojik sorunlar: Panik atak, depresyon ve anksiyete bozukluğu gibi psikolojik sorunlar baş dönmesine neden olabilir.

Baş Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Baş dönmesi tek başına bir hastalık olmayıp başka bir hastalığın göstergesi olduğundan, tedavi yöntemi de asıl hastalığın ortadan kaldırılmasına dayanmaktadır. 
Ancak unutmamak gerekir ki, baş dönmesi şikayeti olan kişilerin tamamının mutlaka sistematik bir kontrolden geçmesi gerekir. Kulak-burun-boğaz ve nöroloji gibi alanlarda yapılacak tetkikler, baş dönmesinin nedenini ortaya koymak açısından gereklidir. 

Tarih 21.1.2020 editor@florence.com.tr
Paylaş