Kategoriler

Baş ağrısı türleri, nedenleri ve tedavi yöntemleri ile ilgili detaylı bilgileri bu sayfamızda bulabilirsiniz.

Baş Ağrısı 

Baş ağrısı, başın belirli bir kısmında meydana gelen belirgin, zonklayıcı ve rahatsızlık verici bir durumdur. Genelde tüm insanların en az bir kere yaşadığı bir durum olan baş ağrısı süresine ya da şiddetine göre insan yaşantısını olumsuz şekilde etkileyebilir.

Baş Ağrısı Türleri Nelerdir?

Uluslararası Baş Ağrısı Derneği, baş ağrılarını 2 grupta tanımlamaktadır:
  1. Primer (Birincil) baş ağrısı: Baş ağrıları şiddetli olan hastaların çok büyük bir bölümü bu grupta yer almaktadır. Genellikle nedeni belli olmayan, yaşamı tehdit etmediği düşünülen, yapısal herhangi bir hastalıkla ilişkisi olmayan baş ağrılarıdır.

  2. Sekonder (İkincil) baş ağrısı: Çeşitli tetkiklerle ağrının kaynağı bulunabilen ve genelde grip, glokom, beyin tümörleri, kafa travmaları gibi başka bir hastalıktan kaynaklanan baş ağrısı türleri, ikincil baş ağrısı grubu içerisinde kabul edilmektedir.

Baş Ağrısı Tipleri


  • Gerilim tipi baş ağrıları: 2 Tüm baş ağrılarının yarıdan fazlası bu baş ağrısı türündendir. Kısa sürede geçen, şiddetli ve hayatı çok fazla etkilemeyen baş ağrısı çeşitleri arasında yer almaktadırlar. Stres ve yorgunluk gibi etkenlerle ilişkilendirilen bu baş ağrısı türü, başın çevresinde sıkışma şeklinde ağrılara neden olur ve genellikle tedaviye hızlı bir şekilde cevap verir.

  • Migren: Gerilim tipi baş ağrılarından sonra en sık görülen baş ağrısı türü migrendir. Mide bulantısı, kusma, ışık ve sesten rahatsız olma gibi belirtilerle birlikte yoğun bir ağrıya neden olan migren günlük yaşamı olumsuz şekilde etkileyebilir. İlaç tedavisine güçlükle yanıt veren bu baş ağrısı türü açlık, yorgunluk ya da uykusuzluk gibi nedenler tarafından tetiklenir. Migren nöbetler halinde gelir ve ağrı başlamadan 5-10 dakika önce göz önünde kar taneleri ya da ışık çakmaları gibi bazı etkiler ortaya çıkar.

  • Küme tipi baş ağrısı: Mevsim geçişleriyle bağlantılı olan küme tipi baş ağrıları genellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde görülür. Göz arkasında şiddetli ağrılarla kendisini gösteren bu baş ağrısı çeşidi günlerce sürer ve ataklar şeklinde gelir. Küme tipi baş ağrısı ile birlikte gözlerde yaşarma ve kızarma da görülebilir.

  • Nevraljik tipi baş ağrısı: Soğuğa maruz kalma, sinir uçlarındaki duyarlılığın artması, kafein ve nikotinin etkisi, sinir hücreleri arasındaki iletişimi artıran maddelerdeki artış ya da dolaşım bozuklukları gibi etkenler nevraljik tipi baş ağrılarını tetiklemektedirler. Nevraljik tipi baş ağrısı hastalar tarafından şiş sokulması ya da elektrik çarpmasına benzetilmektedir.

Baş Ağrısının Tedavi Yöntemleri

Baş ağrısının türüne göre tedavi yöntemi değişiklik göstermektedir.

Gerilim tipi baş ağrısı: Genellikle basit ağrı kesicilerin çözüm olduğu gerilim tipi baş ağrıları için bazı durumlarda kas gevşeticiler ya da antidepresanlar önerilir.

Migren: Migren için alınacak önlemlerin başında, tetikleyicilerden uzak durmak gelmektedir. Uykusuzluk, açlık, susuzluk ya da aşırı kafein tüketimi gibi etkenlere karşı dikkat edilmesi, migren ataklarına karşı önlem olarak kullanılabilmektedir. Bunların yanı sıra, migren atakları sırasında oluşan ağrıyı, mide bulantısını ve kusma gibi belirtileri ortadan kaldırmaya yönelik ilaçlar da kullanılabilmektedir.

Küme tipi baş ağrısı: Bu ağrı türünü tamamen ortadan kaldırabilecek bir yöntem olmasa da, ağrıların şiddetini ve sıklığını azaltacak ilaçlar kullanılarak, sürecin daha sıkıntısız atlatılması sağlanabilmektedir.

Nevraljik tipi baş ağrısı: Bu tip ağrılarda antidepresanlar ya da epilepsi hastalığının tedavisinde kullanılan çeşitli ilaçlar kullanılabilmektedir.

Acil Müdahale Gerektiren Baş Ağrıları


Aşağıda yer alan belirtileri içeren baş ağrıları, acil müdahale gerektirebilecek bir sorunun habercisi olabilir.
  • Ateş ve kusma ile birlikte oluştuysa
  • Bilinçte bozukluk meydana geldiyse
  • Çok şiddetli ve ani olarak ortaya çıktıysa
  • İlk defa oluyorsa
Baş ağrısı çeşitleri ile ilgili merak ettiğiniz her konuda uzman doktorlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Bize ulaşmak için 444 0 436 numaralı telefonu arayabilir ya da web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Tarih 21.2.2020 editor@florence.com.tr
Paylaş