Bariatrik Cerrahi Sonrası Spor ve Egzersiz

Bariatrik Cerrahi Sonrası Spor ve Egzersiz

Kategoriler

Obezite, modern toplumların başlıca sağlık sorunları arasında yer almakta ve “Çağın hastalığı” olarak adlandırılmaktadır.

Obezite tedavisinde birçok yöntem kullanılmaktadır ve diyet ya da egzersiz gibi yöntemler beklenen sonucu sağlamadığında, bariatrik obezite cerrahisine başvurulabilmektedir. Bariatrik cerrahi, obezite tedavisine yardımcı olma amacıyla gerçekleştirilen çeşitli cerrahi operasyonların genel adıdır.

Obeziteyle mücadele eden hastada, bu soruna bağlı Tip 2 diyabet gibi sorunlar ortaya çıkmışsa, kalıcı bir çözüm olarak bariatrik cerrahi öne çıkmaktadır. Mide küçültme ya da ince bağırsakta değişiklik yapma yöntemlerini kullanan bariatrik cerrahi, iştah ya da besin emilimini azaltıcı etkilere sahiptir.

Bariatrik cerrahi hastanın tedavisinde tek başına yeterli değildir. Eğer hasta ameliyat sonrası eski yaşam şeklini korur ve köklü değişiklikler yapmazsa, bariatrik cerrahi sonrası beklenen sonuca ulaşmak mümkün olmayabilir. Bu nedenle, ameliyat sonrasında hastanın yeni bir beslenme ve egzersiz düzenine ayak uydurması gerekmektedir.

Bariatrik cerrahi sonrası egzersiz

Operasyon sonrası sağlıklı kiloya kavuşabilmek için düzenli bir şekilde egzersiz yapmak gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, egzersiz programının kişiye özel olarak hazırlanmasıdır. Bu konuda uzman bir Fizik Tedavi Doktoru ya da Egzersiz Uzmanı ile birlikte hareket etmek doğru olacaktır.

Egzersizlere ne zaman başlamak gerekir?

Bariatrik cerrahi operasyon sonrasında, doktor farklı bir yorum yapmadığı takdirde, henüz hastanedeyken bile yürüme egzersizlerine başlamak mümkündür. Taburcu sonrasında ise, doktorun önerdiği şekilde ve miktarda egzersiz yapmaya başlamak gerekmektedir.

Hangi egzersizler yapılmalı?

Jogging (tempolu yürüyüş), koşma, yüzme ya da zumba gibi sporlar, ameliyattan sonra sağlıklı kilo kaybı için uygun sporlar arasında yer almakla birlikte spor ve egzersizin temposu, sıklığı konusunda mutlaka danışmanlık alarak planlama kişiye özel olmalıdır. Bunların yanı sıra, spor aletleri ile çalışma, ip atlama, ağırlık kaldırma ya da basketbol gibi spor etkinlikleri de başarılı sonuçlar vermektedir. Başlangıçta vücudu çok fazla zorlamadan yapılacak egzersizler, zaman içerisinde artarak devam etmelidir. Egzersiz miktarı arttıkça, vücudun kas oranı da artış gösterecek ve metabolizma hızı artacaktır. Egzersiz tipi olarak direnç egzersizleri, kuvvet egzersizleri de mutlaka planının bir parçası olmalı; özellikle aletli pilates, yoga, yogilates gibi egzersizlerle performans ve aerobik aktiviteler desteklenmelidir.
Her spor dalında olduğu gibi, egzersiz konusunda da dikkat edilmesi gereken ilk konu, ısınma hareketleri olacaktır. Vücut yeterince ısınmadan yapılan zorlayıcı hareketler sakatlanmalara yol açabilir. Bunun yanı sıra, bariatrik cerrahi sonrası başlanacak olan egzersizlerin düzeninin aksatılmaması da önemlidir. Bu noktada spor bir hobi değil, hayatın değişmez bir parçası olmak zorundadır.

Bariatrik cerrahi sonrası spor tek başına yeterli midir?

Ameliyat sonrası egzersizlerle birlikte, beslenme de çok önemlidir. Sadece spor yaparak değil, aynı zamanda doktorun ya da egzersiz uzmanının önerdiği diyete uyarak beklenen sonuca ulaşmak mümkün olacaktır.

Sıvı alımı

Egzersizler sırasında vücut büyük miktarda su kaybedebilir. Bunun yanı sıra, vücutta depolanmış durumda olan yağları yakmak için de su gerekir. Dehidrasyonun önüne geçmek ve düzenli bir şekilde yağ yakımı için günde en az 2 litre su içmek doğru olacaktır. Bu miktar, yapılan egzersizlere ve su kaybına bağlı olarak artış gösterebilir.

Vitaminler ve protein

Bariatrik cerrahi sonrası, özellikle protein yönünden zengin gıdalar tüketilmesi gerekmektedir. Yaşam şekline ve yapılan egzersiz miktarına göre günlük en az 60-100 gram protein alımı önerilmektedir. 

Proteinin yanı sıra, vücudun ihtiyaç duyduğu B12 ve D vitamini ile Demir ve Kalsiyum gibi mineralleri de düzenli olarak kullanmakta fayda olacaktır.

Kilo kaybı için dikkat edilmesi gereken diğer gıdalar

Bariatrik cerrahi operasyon sonrasında tüketilmesi gereken gıdaların yanı sıra, tüketilmemesi gereken gıdalara da dikkat etmek gerekmektedir. Yüksek miktarda şeker, beyaz un içeren gıdalar, meyve suları kek ve kurabiye gibi besinlerden uzak durmak, kilo kaybını hızlandırıcı etki sağlayacaktır.

Bariatrik cerrahi sonrası spor konusunda merak ettiklerinizi Florence Nightingale Hastaneleri uzman ekibine danışabilirsiniz. Bize ulaşmak için 444 0 436 numaralı telefonu ya da web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilirsiniz. 

Tarih 3.2.2020 editor@florence.com.tr
Paylaş