Kategoriler

Sana aşık olunca bak içimde neler oluyor!

Dopamin

Dopamin beynin zevk alma kimyasalıdır. Aşık olunduğunda dopamin salgılanır, böylece çiftler mutlu ve enerjik olur.

Oksitosin

Oksitosin çiftleri sakinleştirip, yakınlığı artırarak birbirine bağlayan bir kimyasaldır. Sarılma, öpüşme ve dokunma oksitosinin eseridir.

Testosteron

Vücutta doping etkisi yaratır, enrjiyi ve libidoyu artırır.

Feronom

Ona “aşk hormonu” da denir. Aşık olunduğunda vücudun fazla feronom salgılamasıyla, kişilerin fiziksel yapılarında ve davranışlarında değişiklikler oluşmaya başlar. Kalp çarpıntısı, gözlerin parlaması gibi değişiklikler gerçekleşir.

Nöroepinefrin

Aşk iksirinin bir diğer bileşeni ise nöroepinefrindir. Midemizde kelebeklerin uçmasına benzer hislere sebep olan şey de odur; çünkü bu stres hormonu kalp hızını artırır, avuçları terletir, ağzımızı kurutur, dudaklarımızdan kelimelerin çıkması engeller.

Majör histokompatibilite kompleksi (MHC)

Majör Histokompatibilite Kompleksi (MHC) hücre yüzeylerindeki molekülleri kontrol eden bir grup gendir. MHC ter ve salya ile dışarı atılabilir. Birçok MHC çeşidi olsa da, kan bağı olan kişilerde MHC’lerin eşleşmesi daha yüksek bir ihtimaldir. Koku ve tada dayanan araştırmalar sonucu, başkalarının MHC düzeyleri hissedilebilir. MHC değerleri ne kadar farklıysa çekim de o kadar artar.

Feromonlar

İlk bakışın önemli olduğu söylenir, ama aslında burnumuz da çok önemli bir rol oynar. Kimyasal taşıyıcı olan feromonlar cinsel çekimde büyük rol sahibidir. Bu yüzden birine aşık olduğunuzda, karşı tarafın kokusu güçlü bir etkendir. Kadınların erkek arkadaşlarının tişörtlerini giymesi ve tarihte erkeklerin sevdiğinin mendilini saklaması bu yüzdendir. Aşkın yerini sevgiye bırakması da hormonlarla ilgilidir. Zamanla serotoninin azalması, oksitoksinin artmasıyla, aşk yerini zamanla sevgi ve şefkate bırakır.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş