Andropoz ile tanışma vaktiniz gelmiş olabilir

Andropoz ile tanışma vaktiniz gelmiş olabilir

Kategoriler

Andropoz genellikle 40'lı yaşlarda başlayan ve 50'li yaşlarda daha da belirgin hale gelen

Andropoz genellikle 40'lı yaşlarda başlayan ve 50'li yaşlarda daha da belirgin hale gelen erkeklik hormonu denilen "testosteron" seviyesinin düşmesi ile andropoz ortaya çıkar. Cinsel performansınızın azaldığını, konsantrasyon kaybı başladığını, eskiye göre daha yorgun ve daha kızgın olduğunuzu, ruh halinizde çöküşler yaşadığınızı ve vücudunuzda yağlanmanın giderek arttığını fark ederseniz "andropoz"a girmiş olabilirsiniz.

Bununla birlikte testosteron seviyesi düşen her erkek andropoza girmeyebilir. Yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki, andropozun ortaya çıkması fizyolojik olduğu kadar bunu hazırlayan sosyal ve psikolojik etkenlere de bağlıdır. Bunların başında kilo fazlalığı, şeker hastalığı (diyabet), kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon, alkol ve sigara gelmekte olup, özellikle stres problemi yaşayan, sosyal ilişkilerinde başarılı olamayanlarda ve tekdüze bir hayat sürenlerde andropoz belirtilerinin ortaya çıkması daha sık görülüyor.

Andropozun etkilerini 3 ana başlıkta toplamak mümkün...

1- Cinsel fonksiyon yönünden: Erkeklik hormonunda ortaya çıkan azalma, ereksiyon problemlerine ve cinsel istekte azalmaya neden olur.

2- Psikolojik açıdan: Kaygılarda artma, depresyona yoğun eğilim, aşırı sinirlilik, zor motive olma ve unutkanlık gibi hayatı oldukça zorlaştıran ciddi tablolar ortaya çıkabiliyor.

3- Bedensel fonksiyonlar açısından: Uyku ihtiyacında artma, konsantrasyonda azalma, kas ve eklemlerde ağrıların ortaya çıkması gibi değişiklikler kişiyi fazlasıyla zorlayabiliyor.

Gençken sağlıklı yaşamaya özen gösterin

Kendisinde yukarıda saydığımız şikayetlerden bir veya birkaçını fark eden erkek, bir üroloji uzmanına başvurursa; yapılacak fizik muayene ve testosteron hormon seviyesinin ölçümüyle teşhis konulur. Sonrasında ise; hastaya özel tedavi seçenekleri ile eksik olan testosteron hormonu yerine konularak bu sıkıntılı dönemden kurtulmak mümkün olur. Özellikle genç yaşlarda sağlığınız için atacağınız adımlar, andropoz dönemini rahat geçirmenizi sağlayacaktır.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş