Kategoriler
Vücuda solunum ve sindirim yoluyla giren veya deriye temas eden bazı maddelere karşı duyarlı kişilerde bedenin zarar görmesine sebep olan doku cevaplarının ortaya çıkmasına alerji, bu reaksiyona neden olan maddelere de alerjen denir. Yani alerji, çoğu kişinin vücudunda tepkiye yol açmayan bir maddeye karşı, bazı kişilerin anormal duyarlılık göstermesidir.

En sık görülen alerjenler ve korunma yöntemleri

Ev tozu akarları: Akarlar, eklembacaklılar sınıfından, ev tozunda yaşayan küçük gözle görülmeyen böcekçiklerdir. İdeal olarak 25 derece sıcaklık ve %75 nemli ortamlarda yaşarlar. İnsanların deri döküntüleri ile beslenirler. Esas olarak dışkıları alerjen niteliği taşır. Bu yapışkan dışkı parçaları çeşitli eşyalara yapışır ve ev içi etkinliklerle sürekli olarak havaya karışır. Işığı az gören sıcak ve nemli evler, akarlar için ideal bir ortam sağlar. Akarlar en fazla yatak, yorgan, yastık, halı, kumaş kaplı mobilyalar ve tüylü oyuncaklarda bulunurlar.

Korunmak için

1. Evde ve işyerinde havalandırma artırılmalı, rutubet önlenmelidir.
2. Kumaş döşeli eşyalar yerine deri, suni deri, ahşap ve plastikten yapılmış olanlar tercih edilmelidir.
3. Ev işi yaparken maske kullanılabilir.
4. Emiş gücü yüksek bir elektrik süpürgesiyle haftada en az bir kere derin bir temizlik yapılmalı, ardından nemli bir bezle silinerek temizlik tamamlanmalıdır.
5. Mümkünse evde halı kullanılmamalıdır.
6. Tüylü ve içi dolu oyuncaklar alınmamalı veya ortadan kaldırılmalıdır.
7. Yatak takımları haftada bir kez 60 derecenin üstünde yıkanmalıdır.

Polenler

Bitkilerin ya da ağaçların polenleri, çok hafif ve küçük tanecikler olup böcekler ya da hava akımlarıyla taşınabilirler. Bunlar duyarlı kişilerin göz, burun ve akciğerlerine gittiğinde halk arasında saman nezlesi olarak bilinen alerjik reaksiyonlara neden olurlar. Ağaç polenleri genellikle Şubat-Mart, çim polenleri ise Nisan’dan Temmuz ortasına kadar, yabani ot polenleri ise yaz sonu ve genellikle sonbaharda ortaya çıkarlar.

Korunmak için

1. Kişi hassas olduğu bitkinin polen yayma döneminde mümkün olduğunca dışarı çıkmamalıdır.
2. Araçlarda polen filtreleri kullanılabilir.
3. Polenlerin yoğun olduğu günlerde gözlük ve maske kullanılabilir.
4. Kapı ve pencereler kapalı tutulmalıdır.
5. Dış ortamdan eve gelinince duş yapılıp elbiseler değiştirilmelidir.

Mantar sporlar

Bir yerde mantar üremesi küflenme olarak ifade edilir. İdeal olarak 20 derece ve %60 nem ortamında yaşarlar. İki haftayı aşan nemlenme mutlaka küflenmeye neden olur. En çok üredikleri yerler bodrum katları, karanlık ve az havalanan yerler, pencere pervazları, banyo perdeleri, kiler, deri ve hasır eşya, sızıntı duvar köşeleri, ev bitkilerinin saksılarıdır. Ev içinde en çok mutfak, banyo ve merdiven altlarında küf bulunur.

Korunmak için;

1. Evin rutubeti azaltılmalıdır.
2. Kışın mümkünse evin tüm odaları ısıtılmalı evde çamaşır kurutulmamalıdır.
3. Fazla miktarda saksı bitkisi bulundurulmamalıdır.
4. Akvaryum ve kuş kafesleri evde bulundurulmamalıdır.
5. Su sızıntısı olan yerler tamir edilmeli ve su geçirmez izolasyon malzemeleri kullanılmalıdır.
6. Küf üreyen yüzeyler çamaşır suyu ile temizlenmeli ancak bunu hasta olan kişi yapmamalıdır.

Hayvan alerjenleri

Tüm tüylü ve kürklü hayvanlar alerjiye neden olurlar. Alerjenler esasen hayvanın idrarında ve salyasında bulunur ve kıllarına yapışırlar. Hassas kişide duyarlanma hayvanla temasın başlamasından 6-12 ay sonra başlar ve hayvanın uzaklaşmasına rağmen aylar ve yıllar boyu devam edebilir.

Korunmak için;

1. Evde alerjik kişi varsa o eve hayvan almamak en doğru çözümdür.
2. Evde hayvan varsa, ortamdan uzaklaştırılmalıdır. En etkili korunma yöntemi budur.
3. Hayvanın evden gönderilemediği durumlarda ise kedi ve köpeğin sık yıkanması ve yatak oda sına sokulmaması, evde halı ve kumaş kaplı mo bilyaların azaltılması önerilebilir.

Hamamböceği alerjisi

Kedi, köpek alerjenleri giysilerle taşınabildiğinden, dışarıda hayvanlarla teması olanlar eve geldiklerinde kıyafetlerini değiştirmelidirler. Böceklerin vücut parçaları, dışkı ve salgıları alerjik belirtilere neden olur. Özellikle şehirlerde, sosyo-ekonomik olarak geri bölgelerde ve toplu konutlarda hamamböceği önemli bir sorun olarak kabul edilebilir.

Korunmak için;

1. Böceklerin giriş yerleri olabilecek kapı boşlukları, çatlaklar ve boru çevreleri gözden geçirilmek ve onarım yapılmalıdır en önemli yöntem budur.
2. Böcekler sprey, toz, tablet şeklinde özel kimyasal maddelerle yok edilmelidir.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş