Akciğer nodülünde kişiye özel tedavi

Akciğer nodülünde kişiye özel tedavi

Kategoriler

Uzman kadro her hafta, hastalar için ‘kişiye özel toplantı' yapıyor. Akciğerde varolan nodüller için tedavi rotası konseyde belirleniyor...

Farklı bir amaçla çekilen bir tomografide tesadüfen ortaya çıkan bir nodül, hastayı kararsız ve çaresiz bırakabiliyor.

Akciğerde ortaya çıkan nodüllerin kanser olup olmadığını belirlemek, takip ve tedavisini gerçekleştirmek oldukça komplike bir süreç. Nodüller iyi huylu da kötü huylu da olabiliyor.

Hastanın hemen ameliyata alınması mı, yoksa nodülün bir süre takip edilmesi mi gerektiği çok önemli bir karar. Örneğin, kanser olasılığı yüksek olan bir nodülü sadece takibe almak ortaya çıkabilecek gecikme sebebiyle zararlı sonuçlar doğurabilir.

Her nodülün farklı özellikleri bulunmakta. Sadece nodülün değil hastaların da özellikleri farklı. Tedavi planı hakkında birçok uzmanın bir araya gelerek ortak bir görüşte birleşmesiyle doğru sonuca ulaşılabilir.

Grup Florence Nightingale Hastaneleri'nin uzman kadrosu her hafta, hasta için kişiye özel 'nodül toplantısı' yapıyor.

Toplantıyı gerçekleştiren hekimlerimiz;

Prof. Dr. Alper Toker,
Prof. Dr. Canan Akman,
Doç. Dr. Levent Dalar,
Doç. Dr. Erkan Kaba, Op. Dr. Kemal Ayalp,
Yrd. Doç. Dr. Nilüfer Aykaç Kongar,
Uzm. Dr. Tuba Coşkun Falay, 
Uzm. Dr. Ali Vefa Öztürk, Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Öz ve Doç. Dr. İpek Çoban vakayı birlikte analiz ediyor.

Ekip ortak akıl için bir araya geliyor. Göğüs cerrahisinden patolojiye, radyolojiden, anesteziye kadar uzmanların yer aldığı kadro, hastanın dosyasını A'dan Z'ye inceliyor; ortak bir akıl için en ince detayına kadar konseyde analiz ediyorlar.

Hastanın yaşı, daha önce geçirdiği rahatsızlıklar, yakın çevresinde akciğer kanseri olan birinin bulunup, bulunmadığı da göz önüne alınarak yapılacak tedavinin rotası belirleniyor.

Ameliyat mı, yoksa nodülün takibe mi alınması gerektiğine ekipteki tüm doktorlar birlikte karar veriyor.

Dipnot: Akciğer kanseri ilk evrede hemen hemen hiç belirti vermez. Erken evre vakalar, düzenli kontrollerde ya da yapılan başka tetkikler esnasında yakalanıyor İleri devrede ise, öksürük, öksürük şeklinin değişmesi, göğüs kafesinde ağrı, nadir de olsa göz kapağında düşme, kolda ve sırtta ağrıyla kendini gösteriyor.

 


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş