Ağrılara Kök Hücre Tedavisi

Ağrılara Kök Hücre Tedavisi

Kategoriler

Bel ağrısı çekenler için yeni yöntemlerden biri de kök hücre tedavisi. Özellikle 'kara fıtık' nedeniyle oluşan ağrılarda etkili. 1 saat sürüyor, genellikle tek seans yeterli oluyor

Kök hücre yöntemi nedir?

Her insanın kanı, kemik iliği ve yağ dokusu gibi bölgelerinde kök hücreleri vardır. Kök hücreler vücudun kendini iyileştirme kabiliyetini arttırır. Bir tür gençlik aşısıdır. Vücuttan değişik yöntemlerle toplanan kök hücreler vücutta hasar görmüş yerlere, örneğin fıtık içine uygulandığı zaman orayı iyileştirir, gençleştirir. Son 1-2 yıldır laboratuvar çalışmaları hayvan ve gönüllülerle yapılan çalışmalar tamamlandı. İnsanlarda güvenle kullanılmasının önünde engel kalmadı.

En uygun adaylar kimlerdir?

Özellikle sadece belinde ağrısı olan, bacağına ağrı yayılmayan bel fıtıklarında uygulanabilir. Kara fıtık denilen fıtığın kuruyup işlevini kaybetmesiyle oluşan ağrılarda kök hücre oldukça umut vericidir.

İşlem nasıl yapılıyor?

Kemik iliğinden ya da yağ dokusundan özel yöntemlerle toplanan kök hücreler ince borucuklarla fıtık içine verilir. Hastanın 2 hafta kadar istirahat etmesi tavsiye edilir. Bu arada kök hücreler fıtığı iyileştirip gençleştirir

Kaç seans gerekli?

Yaklaşık 1 saat sürüyor ve tek seans yapılıyor. İhtiyaç olursa ikinci bir uygulama mümkün. Tam iyileşme 2 haftayı buluyor

Genel anesteziye ihtiyaç var mı?

Genellikle lokal anesteziyle yapılıyor. Ama hastanın ihtiyacı olursa sedasyon dediğimiz rahat uyku hali eşliğinde işlem yapılabilir.

Fizik tedaviye ihtiyaç duyulur mu?

Kara diskler büyük omurga cerrahisi gerektirecek kadar ciddi hastalıklar yaratabilir. Bu nedenle mutlaka fizik tedavinin de desteğine ihtiyaç var.

Kimler bu tedaviden fayda göremez?

Kara diskleri çok ilerlemiş olanlarla önceden ameliyat olmuş hastalarda işe yaradığı henüz gösterilemedi.

Riskleri var mı?

En önemli risk enfeksiyondur. Bu konuda çok dikkatli olmak gerekir.

Boyuna da uygulanabilir mi?

Teorik olarak uygulanabilir ama boyun için henüz yeterince yayın yok. Bu arada eklem ağrılarında yeni yeni başarılı uygulamalar başladı.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Benzer Konular

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş