Ağrı kliniklerinin görevleri nedir?

Ağrı kliniklerinin görevleri nedir?

Kategoriler

Ağrı kliniklerinin hastayı doğru hekime yönlendirme konusunda da büyük görevleri vardır.

Tanı ve tedavisi güç ağrıların araştırılması, tanının konması ve gerekli tedavinin yürütülmesi ve ağrının kaynağını bulduktan sonra ilgili branşa yönlendirilmesi işlevini görür.

Tanısı ve tedavisi güç ağrıların araştırılması konusunda; öncelikle ağrının nedeni saptanmaya çalışılır. Bu amaçla hastanın bir çok hekim tarafından aynı anda değerlendirilmesi gerekebilir. Tam teşekküllü ağrı kliniklerinde bu tür multifonksiyonel çalışma mevcuttur. Ağrının nedeni saptandıktan sonra tedavisi aşamasına geçilir. Bu aşamada diğer tıp dalları tarafında uygulanamayan girişimsel yöntemler, uygulanabilir.

Ağrılı hastanın doğru branşa yönlendirilmesi konusunda; kronik ağrının bir çok tıp dalının sorumluluğunda olması sonucu doğru brans tarafından takibi önemlidir.Ağrı kliniklerinin hastayı doğru hekime yönlendirme konusunda da büyük görevleri vardır.

Ağrı nedir?

ağrı için yararlı bilgiler

Uluslararası Ağrı Araştırmaları Teşkilatı (IASP) tanımlamasına göre ağrı; Vücudun herhangi bir yerinden kaynaklanan, gerçek ya da olası bir doku hasarı ile birlikte bulunan, insanın geçmişteki deneyimleriyle ilgili, duysal, afektif, hoş olmayan bir duyudur.

Vücutta yaygın görülen ağrının sebepleri neler olabilir?

Yaygın ağrı, D vitamini eksikliğine, osteoporoza, metabolik hastalıklara, kas güçsüzlüğüne, myofasiyal ağrı sendromuna, osteoartrit ve kansere bağlı olarak gelişebilir.

Ağrı kesici ilaç (analjezik) kullanımı ağrıya yol açar mı?

Bütün kronik ağrılı hastalarda analjeziklerin kötü kullanımı görülebilir. Özellikle baş ağrısına yatkın kişilerde ilaç kötü kullanımı ve buna bağlı olarak kronik günlük baş ağrısına ‘tepki baş ağrısı’ oluşumu görülür.

Bel ağrısında tedavi yaklaşımı nasıl olmalıdır?

Bel ağrılı hastaların tedavisinde amaç erken dönemde ağrıyı kontrol altına almak, tekrarı, kronikleşmeyi ve sakatlığı engellemek, hastayı birab önce normal hayata geri kazandırmaktır. Kişiye göre tedavi planlanmalıdır. Günümüzde bel ağrılı hastaların tedavisinde pasif yöntemler yerine, hastanın aktif katılımının sağlandığı, yoğun egzersiz programları ve bel koruma eğitiminden oluşan aktif yöntemler önerilmektedir.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Benzer Konular

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş