1000. Karaciğer Naklinin haklı gururunu yaşıyoruz

1000. Karaciğer Naklinin haklı gururunu yaşıyoruz

Kategoriler

Florence Nightingale Hastanesi, Türkiye'nin canlı vericiden karaciğer nakli konusunda en çok vak'a gerçekleştiren hastanesi.

Prof. Dr. Yaman Tokat ve ekibi, 1000. karaciğer naklini Mayıs 2016'da gerçekleştirdi.

Operasyonların yaklaşık yüzde 75'i canlı vericiden yapıldı. Türkiye'nin ve Avrupa'nın ilk çapraz nakli de Prof. Dr. Yaman Tokat ve ekibi tarafından yapıldı.

Batı ile Doğu'nun birleştiği noktada, önemli bir konuma sahip olan Türkiye'de, hem kadavradan, hem de canlıdan nakil operasyonları başarıyla gerçekleştirilmededir.

Bugün, Batıda kadavradan nakil daha sık yapılmaktadır. Doğu'da ise, neredeyse tamamında canlı vericiden nakil yapılmaktadır.

Özellikle Batı ülkelerinde hekimler, canlı vericili karaciğer naklini hekimlerimizden dinliyor. Karaciğer Nakli Merkezi Direktörü Prof. Dr.

Yaman Tokat, uluslararası karaciğer nakli kongrelerinde, canlı verici nakillerin risklerini, avantajlarım, her türlü özelliklerini anlatması itibariyle tıp dünyasında önemli bir yere sahip. ABD dahil olmak üzere birçok yabancı hekim, Florence Nightingale Hastanesi Karaciğer Nakli Merkezi'nde eğitimler alıyor. Canlı vericiden karaciğer naklini bizzat yerinde görerek öğreniyor.

Karaciğer Nakli Merkezi ekibi, canlıdan canlıya karaciğer naklinin, sosyal, bilimsel ve hukuki boyutlarını dünyadaki yüzlerce kongrede anlatan, bilgisine başvurulan uzman bir kadro olma özelliğini de taşıyor. Olgunluk çağını yaşayan hekimler, bilgi birikimini, tüm dünyaya eğitimler vererek paylaşmaya devam ediyor.

Prof. Dr. Yaman Tokat ve ekibi karaciğer tümörleri ve nakil dışı karaciğer ameliyatları konusunda da önemli başarılara imza atmaya devam ediyor.

Florence Nightingale Karaciğer Nakli Merkezi Türkiye'de birçok "İLK"e imza attı:

  • Erişkinden erişkine başarılı canlı vericili karaciğer sağ lob nakli programı.
  • Aynı anda iki erişkine split karaciğer nakli (kadavradan alınan bir karaciğer iki ayrı alıcıya nakil edildi).
  • Domino karaciğer nakli (metabolik hastalıklı karaciğeri o hastadan alıp başka hastaya nakil edip, metabolik hastalığı olan hastaya da kadavradan ya da canlıdan karaciğer nakli yapıldı).
  • Bir hastaya iki ayrı vericiden aynı anda iki karaciğer nakli anlamına gelen dual sol lob karaciğer
  • nakli hem ülkemizde hem de batı dünyasında (Avrupa ve Amerika) ilk kez ekibimiz tarafından gerçekleştirildi.
  • Aynı anda 4 operasyon sürecini yöneterek gerçekleştirilen çapraz karaciğer nakli de ilk kez Batı dünyasında Prof. Dr. Yaman Tokat ve ekibi tarafından Florence Nightingale Hastaneleri Karaciğer Nakli Merkezi'nde gerçekleştirildi.
  • Karaciğere kök hücre nakli.*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş