Sağlık Rehberi

Bu grupta yer alan incelemelerin tümü birimimizde yer alan digital x-ray departmanında ve bizzat uzman radyologlarımız gözetiminde radyoloji teknisyenleri tarafından yapılmaktadır.

Akupunktur, ayak bileği burkulması sonucu oluşan kas spazmı, ödem, inflamasyon, ağrı ve yangıyı azaltarak bölgesel kan akımını arttırıp doku iyileşmesini hızlandırır.

Omuz ekleminde kısıtlılık, hareket ettirmekte zorluk başladığı taktirde hasta acilen fizik tedavi ve egzersiz programına alınmalıdır.

Birimimizde tüm direkt radyolojik tetkikler yapılmaktadır. Bu incelemelerin tümü deneyimli radyoloji teknisyenleri tarafından yapılmaktadır. İncelemeler radyoloji uzmanı kontrolünde yapılmaktadır.

Böcek sokmalarına/ısırmalarına karşı vücudun gösterdiği reaksiyon, saatler ya da günler sonra ortaya çıkabilmektedir.

Hastalığın erken evresinde daha çok görüntü ile ilgili sıkıntılar ortaya çıkar, hastalık ilerledikçe ağrı, şişlik gibi şikayetler gözlenir. Çok şiddetli vakalarda "varis ülseri" denilen ve çok zor iyileşen yaralar oluşur.

Diz ve ayak bilek ağrılarının sebepleri arasında en sık neden hareketsiz yaşam ve bunun sonucunda alınan kiloların diz ve ayak bileğine bindirdiği aşırı yüktür.

Cilt  yaşlanması genetik ve çevresel faktörlere bağlı ortaya çıkmaktadır.  Zamanla birlikte her hücremiz, dokumuz, organımız yaşlanır. Yaşlanma etkilerinin çok daha rahat gözlendiği organımız ise cildimizdir.

Stetoskop ile kalbi dinlemek kadar basit ve rahat bir uygulama şekli olan ultrasonografi ile iç organların yapısı ve hastalıklar anında (real-time) görüntülenebilmektedir.

Çocukta böbrek ve idrar yolu ultrasonu çekiminin normal utrasondan farkı yoktur. Hasta sırasıyla sırtüstü, yüzüstü ve yan yatar; ultrason probu vücuda farklı açılarla temas ettirilir.

Kaburgalara giden sinire interkostal sinir adı verilir. Kaburga kırıklarında veya kanserin kaburagalara yayılması durumunda, özellikle nefes alıp verme ile şiddetlenen ağrılar dayanılmazdır.

Sempatik sinir sistemi vücudumuzun istemsiz kas hareketlerinden ve organlara bağlı ağrı algısından sorumludur. Kronik ağrının ortaya çıkmasında sempatik sinir sisteminin rolü bilinmektedir.