Sağlık Rehberi

Bu hastalıkta kalbin sol karıncığından akciğer atardamarı, sağ karıncığından ise aort ana atardamarı ters olarak çıkmaktadır. Yani, kirli kanın akciğerlerde temizlenmesi mümkün olmamakta, vücutta kirli kan dolaşmaktadır.

Yumuşak doku travmasında, travma bölgesinde inflamasyon oluşur. Ağrıyı hissettiğimiz yerde, inflamasyon varlığında ödem dediğimiz, bölgesel sıvı toplanması söz konusudur.

Çene ekleminden kaynaklı ağrılar farklı şekillerde kendini gösterebilir. Ağız açmada zorluk, sabah uyandığında baş ağrısı, sakız çiğnerken çene eklemine batan ağrı, hatta kulak ağrısı şeklinde karşımıza çıkabilir.

Ateş mikrobik hastalıkların en önemli ve en büyük işaretidir.

Anestezi, kelime anlamı olarak "hissizlik, duyusuzluk" demektir. Anestezi amacıyla size verilen ilaçlar, bir yandan bu hissizliği sağlarken bir yandan da ağrı duyusunu ve olanları hatırlamanızı engeller.

Akupunktur, ayak bileği burkulması sonucu oluşan kas spazmı, ödem, inflamasyon, ağrı ve yangıyı azaltarak bölgesel kan akımını arttırıp doku iyileşmesini hızlandırır.

Böcek sokmalarına/ısırmalarına karşı vücudun gösterdiği reaksiyon, saatler ya da günler sonra ortaya çıkabilmektedir.

Hastalığın erken evresinde daha çok görüntü ile ilgili sıkıntılar ortaya çıkar, hastalık ilerledikçe ağrı, şişlik gibi şikayetler gözlenir. Çok şiddetli vakalarda "varis ülseri" denilen ve çok zor iyileşen yaralar oluşur.

Cilt  yaşlanması genetik ve çevresel faktörlere bağlı ortaya çıkmaktadır.  Zamanla birlikte her hücremiz, dokumuz, organımız yaşlanır. Yaşlanma etkilerinin çok daha rahat gözlendiği organımız ise cildimizdir.

Stetoskop ile kalbi dinlemek kadar basit ve rahat bir uygulama şekli olan ultrasonografi ile iç organların yapısı ve hastalıklar anında (real-time) görüntülenebilmektedir.

Çocukta böbrek ve idrar yolu ultrasonu çekiminin normal utrasondan farkı yoktur. Hasta sırasıyla sırtüstü, yüzüstü ve yan yatar; ultrason probu vücuda farklı açılarla temas ettirilir.