Sağlık Rehberi

Pemfigoid; bağışıklık sisteminin hastanın kendi deri elemanlarına karşı gösterdiği tepki sonucu ayrılma ve bu bölgeye sıvı dolması sonucu gelişen, gergin su dolu kabarcıklar ile kendini gösteren bir deri hastalığıdır. Ortalama başlangıç yaşı 60-65'tir.

Ağız içi, dişler ve yumuşak dokularında ve onları saran çevre dokularda oluşan patolojilerin cerrahi olarak tedavi edilmesine dayanan bilim dalıdır. Kliniğimizde sıklıkla uygulanan cerrahi girişimler;

Ruhsal toplumsal etkenler dediğimiz ekonomik nedenler, ailevi sorunlar, iş yaşamında çatışmalar, evlilik sorunları, fiziksel hastalıklar, psikososyal olaylar, çocukluk çağı ihmal ve travmaları.

Lökoferez; beyaz kan hücrelerinizin (lökosit/alyuvar) damar yolu ile toplandığı işleme verilen isimdir. 

Bu hastalıkta kalbin sol karıncığından akciğer atardamarı, sağ karıncığından ise aort ana atardamarı ters olarak çıkmaktadır. Yani, kirli kanın akciğerlerde temizlenmesi mümkün olmamakta, vücutta kirli kan dolaşmaktadır.

Yumuşak doku travmasında, travma bölgesinde inflamasyon oluşur. Ağrıyı hissettiğimiz yerde, inflamasyon varlığında ödem dediğimiz, bölgesel sıvı toplanması söz konusudur.

Çene ekleminden kaynaklı ağrılar farklı şekillerde kendini gösterebilir. Ağız açmada zorluk, sabah uyandığında baş ağrısı, sakız çiğnerken çene eklemine batan ağrı, hatta kulak ağrısı şeklinde karşımıza çıkabilir.

Ateş mikrobik hastalıkların en önemli ve en büyük işaretidir.

Anestezi, kelime anlamı olarak "hissizlik, duyusuzluk" demektir. Anestezi amacıyla size verilen ilaçlar, bir yandan bu hissizliği sağlarken bir yandan da ağrı duyusunu ve olanları hatırlamanızı engeller.

Yapay kalp destek cihazları, son evre kalp yetersizliğindeki hastada kalbin kan pompalama görevini üstlenen, ileri teknoloji ürünü cihazlardır.