Sağlık Rehberi

Endokrin sistemin bir parçası olan tiroid bezi, vücutta kişinin bilinci dışında gerçekleşen pek çok faaliyetten sorumludur. Bir iç salgı bezi olan tiroid boyunda, Adem elmasının hemen altında yer alır.

Halk arasında mayasıl veya basur olarak bilinen hemoroid, makat çevresinde ve rektumda varis benzeri genişlemiş damar yumakları ile karakterizedir.

Gül hastalığı ile ortaya çıkan lezyonlar genellikle simetrik yerleşim gösterirler. Gül hastalığı öncesi hastalarda "pre-rozas" adı verilen yüzde genel bir kızarıklık durumu gözlenebilir.

Halk arasında göz tansiyonu ya da karasu olarak bilinen glokom, göz içi basıncının artmasıyla oluşan ve görme kaybına neden olabilen önemli bir sağlık problemidir.

Göğüs ağrısı; akciğer problemleri, kalp hastalıkları, yemek borusu sorunları, stres, kist gibi hastalıkların ağrıyı tetiklemesine bağlı olarak görülebilir.

Ülkemizde ve dünyada en sık görülen hastalık türlerinden biri olan diyabet, kontrol altına alınmadığı takdirde kardiyovasküler hastalıklardan böbrek hastalıklarına kadar pek çok ciddi sağlık sorununa yol açabilen bir tür kronik hastalıktır.

Gırtlak veya tıpta kullanılan Latince ismiyle larinks, boğazda nefes borusunun üst ve ön kısmında yer alan bir organdır. Ses ve solunumda görevli olan gırtlak; kıkırdak, bağ doku ve zardan meydana gelen kutu görünümünde bir yapıya sahiptir.

Halk arasında fıtık olarak bilinen herni, kas ve dokularda var olan boşluklara iç organların girmesi ile oluşur. Potansiyel tehlikeleri bulunan fıtıklar oluşum yerine göre farklı belirtiler göstererek kişinin yaşam kalitesini düşürür.

İnme ya da halk arasında yaygın olarak bilinen adıyla felç; beyne giden, oksijen bakımından zengin olan kan akışının yavaşlaması ya da tamamen durmasıyla oluşur.

Görme kalitesinin düşmesi ve renk doygunluğunun azalması gibi belirtilere yol açan katarakt, kişinin hayat kalitesini oldukça düşüren bir sağlık problemidir. Göz merceğinin matlaşması olarak tanımlanabilen bu göz hastalığında, göz merceğinin ön kısmında bulunan boşluk, göz sıvısı ile dolar.

Bel ağrısı insanların yaklaşık %90'ının hayatlarının bir döneminde en az bir kez yaşayacakları bir ağrıdır. Bel ağrılarının %90'ının sebebi genellikle yanlış duruş, ağır kaldırma, kas zayıflığı gibi mekanik nedenlerdir.

Halk arasında sara hastalığı olarak da bilinen epilepsi, kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna bağlı olarak gelişen nörolojik bir rahatsızlıktır.

Kan şekeri 70 mg/dl’nin altına düştüğünde hipoglisemi olarak adlandırılır. Bu durum, aşırı insülin salgılanması nedeniyle gelişir. Şiddetine göre hafif, orta ve ağır olarak sınıflandırılabilir.