Sağlık Rehberi

Radyoterapi, iyonlaştırıcı radyasyonun kanser hastalığının tedavisinde kullanılmasıdır. Işık, radar, telefon ve radyo dalgalarının tümü radyasyon türüdür. Kelime anlamı olarak, yayılım gösteren ya da ışınımı ifade eden radyasyon, insan vücuduna temas ettiğinde atomların yerinin değişmesine yol açar.

Prostat, penis, prostat ve testisi içeren erkek üreme sisteminin bir parçasıdır. Prostat, mesanenin hemen alt kısmında, rektumun (kalın bağırsağın mesaneye bağlandığı son kısım) önünde yer alır.

Parkinson, Alzheimer hastalığından sonra en sık rastlanan, yavaş ilerleyici, nörodejeneratif nitelikte bir beyin hastalığıdır.

Korku nöbeti olarak da tanımlanabilen panik atak, gerçekte herhangi bir tehlike olmamasına rağmen kişinin kendini tehlikeli bir durum içinde hissetmesine, buna bağlı olarak heyecanla tepki vermesine ve korku hissetmesine neden olan psikolojik bir durumdur.

Öksürük, günlük hayatta hemen herkesin yaşadığı, en sık karşılaşılan ve solunum sistemini koruyucu rol oynayan bir reflekstir. Solunum yolları ve boğazı temizlemek için aşırı miktardaki salgının atılmasına yardımcıdır.

Vücudumuzda normal koşullar altında alınan sıvı miktarı ile atılan sıvı miktarı arasında bir denge söz konusudur. Dolaşım sistemimiz kalpten aldığı sıvıyı kan damarları ile dokulara taşır.

Otizm, konjenital ya da farklı bir deyişle doğuştan gelen, beyin ve sinir sisteminin yapısal ve / veya işlev farklılığından kaynaklandığı düşünülen nörobiyolojik bir rahatsızlıktır.

Tıp dilinde skolyoz olarak tanımlanan omurga eğriliği, omurgaya karşıdan bakıldığında omurların orta hattın dışına saparak sağa ya da sola eğilmesiyle oluşan ortopedik bir sorundur.

Halk arasında kalp kası olarak da bilinen miyokard, kalbin büyük bir bölümünü oluşturur. Bu kas, vücutta bulunan diğer çizgili kaslar gibi enfeksiyonlara bağlı olarak iltihaplanabilir.

Yapılan çalışmalarda tüm insanların %90 olasılıkla hayatı boyunca en az bir kez baş ağrısı çektiği gösterilmiştir.

Mide mukozasındaki inflamasyona bağlı olarak gelişen kanamalar genel olarak mide kanaması olarak adlandırılır. Sindirim sisteminin en önemli organları arasında bulunan midede oluşan kanama belirtileri ise kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Gastroözofagial reflü ya da halk arasında yaygın olarak bilinen adıyla reflü, mide asidinin tıpta özofagus olarak tanımlanan yemek borusuna geri kaçmasıyla oluşan bir rahatsızlıktır.

Kadınlarda üreme dönemi, ergenlikte âdet görülmesiyle başlar ve menopoz döneminde sona erer. Kadının 12 ay süresince hiç âdet görmemesiyle başladığı kabul edilen menopoz, çoğunlukla 44 ila 55 yaşları arasında görülür. Ancak menopozun başlangıcı, bu yaş aralığından önce ya da sonra da gerçekleşebilir.

Meme, süt kanalları, salgı bezleri, meme lobları, sinüs, yağ dokusu ve Cooper bağlarından oluşur. Kanser ise vücutta bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde ve sürekli çoğalmasıyla meydana gelir.

Lateral epikondilit sıklıkla tenisçi dirseği olarak bilinir. Dirseğin dış tarafında kas-tendonun kemiğe yapışma yerinde görülen ağrılı bir durumdur.

Ürtiker, halk arasında kurdeşen olarak adlandırılan bir tür alerjik deri hastalığıdır. Deride kabarık, kızarık ve içi sıvı dolu döküntüler şeklinde gelişen ürtiker, bazen vücudun belirli bir bölümünde bazen de tüm vücuda yayılacak şekilde ortaya çıkabilir.