Sağlık Rehberi

Beyin kanamasının belirtileri kanamanın şiddetine, miktarına, etkilenen beyin dokusu miktarına ve kanamanın gerçekleştiği bölgeye göre farklılık gösterebilir.

Yenidoğan döneminden itibaren düzenli aşılama, yaşına uygun beslenme ve vitamin ihtiyacının karşılanması, hastalıkların erken tanı ve tedavisi günümüzde tüm çocuk hekimlerinin ve bilinçli ailelerin üzerinde durduğu en temel noktalardır.

Vücudun en büyük atardamarı olan aort, kalpten çıktıktan sonra öncelikle kalbe ve beyne, sonra diğer hayati doku ve organlara kan pompalanmasını sağlar.

Nörolojik bir hastalık olan Alzheimer bir demans türüdür. Sağlıklı bireylerde yaşın ilerlemesiyle birlikte beyin hücrelerinde bir miktar kayıp yaşanır.

Kanser insan vücudundaki hastalıklı hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğaldığı ölümcül bir hastalıktır. Kanserli hücreler vücudun her yerine yayılmış olsa bile, kanser vücutta ilk olarak ortaya çıktığı yerin adıyla adlandırılır.

Doğumla birlikte bebek için başlayan yaşamın ilk 28 günlük dönemi, yenidoğan dönemi olarak adlandırılır. Bu dönemde bebeklerde dış dünyaya adaptasyonla ilgili bazı olumsuzluklar görülebilir.

İnsan vücudunda dengenin sağlanmasında görevleri olan pek çok organ vardır. Kemikler, kaslar, iç kulak ve gözlerden gelen duyuların tamamı beyin ve beyincikte toplanarak çözümlenir, böylece denge sağlanır.

Üremeye yardımcı tedavi yöntemlerinden biri olan tüp bebek, doğal yollarla gebelik sağlayamayan kişilerin çocuk sahibi olması için uzun yıllardır başarıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Solunum cihazı (mekanik ventilatör) akciğerlerin havalanmasına ve oksijen sağlanmasına yardımcı olur. Hastalar mekanik ventilatöre ilk olarak genellikle bir endotrakeal tüp aracılığı ile bağlanırlar.

Eldeki parmaklar fleksör tendonları (kirişler) ve pulley’leri (tendonların içinden geçtiği tünel yapılar) kapsar. Pulleyler parmaklarda bir dizi halkalar ile tünel oluşturur, bu tüneller içinden tendonların geçmesini sağlar.

Diyabet kanda dolaşan glukoz, yani kan şekeri yüksekliği ile seyreden bir metabolizma hastalığıdır. Pankreastan salgılanan insülin hormonu, vücuttaki glukoz metabolizmasını düzenler.

Sperm ya da semen testi olarak da bilinen spermiogram, erkek üreme hücresi olan spermin sağlık durumunu ve yumurtayı dölleyebilme kabiliyetinin ölçüldüğü bir tür laboratuvar testidir.

Kadınlarda dış genital organlar, anatomik yapılarından dolayı vücudun iç ortamı ile dış dünyayı birleştirir. Dolayısıyla basit bir enfeksiyon bile ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Kadın üreme sistemine ilişkin kanserler, kadınlarda görülen kanser türleri arasında en yaygın olanlarından bir tanesidir. Kadınlarda en yaygın olarak görülen kanser türü olan meme kanserinin ardından ikinci sırada rahim ağzı kanseri gelir.