Sağlık Rehberi

Tıp dilinde dispne olarak da bilinen nefes darlığı; nefesin yetmemesi, derin nefes alamamak ya da hava açlığı çekmek olarak tanımlanabilir.

Tüm dünyada görülen ve son derece bulaşıcı bir hastalık olan kızamık, virüsten kaynaklanır. Kızamık virüsünün neden olduğu hastalık, akut gelişir ve ciltte döküntülere yol açar.

Dizler, günlük yaşamda en sık kullanılan eklemler arasında yer alır. Bu nedenle incinme, yaralanma veya yıpranma ile hasar almaya birçok ekleme oranla daha yatkındır. Herhangi bir nedenle oluşan diz ağrıları, ileri yaştaki bireylerde daha sık görülmekle birlikte birçok insanın yaşadığı sağlık sorunlarından bir tanesidir.

Adet döneminden birkaç gün önce görülmeye başlayan karnın alt bölgelerinde kramp benzeri ağrılar, dismenorenin şiddetli geçmesi durumudur.

Hiperglisemi kan şekerinin yükselmesi anlamına gelir. Susuzluk hissi, ağız kuruluğu, sık idrara çıkma, görme bulanıklığı, yara iyileştirmesinde gecikme, ciltte kuruma ve kaşıntı, halsizlik, yorgunluk ve kilo kaybı kan şekerinin yükseldiğinin (hipergliseminin) belirtileridir.

Lenf kanseri (lenfoma), vücudun savunma hücreleri olan lenfositlerden kaynaklanır. Lenf kanseri (lenfoma), belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi için bize ulaşın.

Sırt ağrısı neden olur, ne iyi gelir? Sırt ağrısının stres, ters hareket, ağır yük kaldırmak gibi bir çok nedeni vardır ve tedavi başlangıcı için sebebin bulunması oldukça önemlidir.

Boyun fıtığı boyun disklerinin omurilik ve sinirlere baskı yapması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Boyun fıtığı belirtileri ve tedavisi hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın!

Mide kanseri dünyanın bazı bölgelerinde daha sıktır. Japonya, Malezya, Şili, İzlanda gibi. Erkeklerde kadınlara oranla iki kat daha fazla görülür

Siğil cildin üst tabakasına bir virüsün (Human papillomavirus - HPV) yerleşmesi sonucunda cilt seviyesinden yüksek kabartılardır. Cildin koruyu dış tabakasının bütünlüğü herhangi bir nedenden bozulduğu zaman virüs daha derin tabakalara yerleşerek çoğalır.

Genital bölgede oluşan mantar enfeksiyonları genellikle gebelerde, antibiyotik tedavisi alanlarda, doğum kontrol hapı kullananlarda, şeker hastalarında ve havuz sonrası ıslak mayo ile uzun süre kalanlarda görülür.

Bir duygu durum bozukluğu olan depresyon, kişinin hayat kalitesinin düşmesine neden olan psikolojik bir hastalıktır. Kişinin, duygu ve düşüncelerinin yanı sıra davranışlarını da olumsuz yönde etkileyen depresyon, dünya çapında 264 milyondan fazla kişiyi etkiler.

Demir eksikliği anemisi 6-24 aylık süt çocukluğu döneminde ve ergenlik döneminde sık görülür. Çok ağır anemisi olmayan annelerden doğan sağlıklı bebeklerde demir deposu ilk 6 ay için yeterlidir; demir eksikliği anemisi gelişmez.

Akut böbrek yetmezliği idrar miktarında azalma, ayaklarda, dizlerde sıvı birikimine bağlı ödem, yorgunluk, halsizlik, iştah kaybı, mide bulantısı ve kusma, göğüs ağrısı, nefes darlığı, ruhsal veya akli değişiklikler ve koma gibi belirtiler ile ortaya çıkabilir.