Sağlık Rehberi

Orf diğer adıyla ektima kontagiosum; "orf virüsünün" neden olduğu, koyun ve keçilerden insanlara bulaşabilen bir viral bir deri hastalığıdır.

Kollardaki kısalık aşırı olmadıkça belirgin fonksiyonel problemlere yol açmaz. Bacaklardaki eşitsizlik ciddi fonksiyonel bozukluklara yol açabilir. Yapılan bir çalışma insanların %30’unda her iki bacak arasında 1,5 cm’ye kadar fark olabileceğini ve bununda şikayeti olmayan kişilerde bir problem yaratmayacağını göstermiştir.

Anne adaylarının yaklaşık yarısında özellikle hamileliğin ilk aylarında bulantı ve kusma şikayetleri vardır. Bazı anne adayları bu şikayetleri çok şiddetli yaşar. Bu duruma Hiperemezis Gravidarum adı verilir. 

Bebek bezi dermatiti en sık 9-12 aylık bebeklerde gözlenir. Özellikle bezin temas ettiği alanda parlak kırmızı görünüm tanı koydurucudur. Derideki bu döküntüler kaşıntıya da neden olabilmektedir.

Herhangi bir şeyin araca gerek olmaksızın gözle muayenesi, çıplak gözle muayenesi.

Pemfigus bağışıklık sisteminde meydana gelen yanlış sinyal sonucu, derinin kendisini yabancı olarak görmesi ve kendi kendine savaşmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır.

Banyodan sonra kaşıntı, yüzde ve gözlerde kızarma, ellerde ve ayaklarda yanma /morarma, karında şişlik, karın sol tarafında sertlik varsa mutlaka kan sayımınıza baktırın. Kan değerlerinin azalması yanında, fazla olması da patolojiktir, mutlaka hematolojik değerlendirme gerekir.

Tiroid hastalıklarını ikiye ayırmak mümkündür; tiroidin hormon hastalıkları ve tiroidin yapısal hastalıkları.

Göğüs duvarının doğumsal (konjenital) deformitelerinin büyük çoğunluğunu Pektus ekskavatum (kunduracı göğsü) oluştururken ikinci sırada Pektus karinatum (güvercin göğsü) görülür.

Kalp nakli, yeterli fonksiyon gösteremeyen hasta kalbin sağlıklı bir insan kalbi ile değiştirilmesi işlemidir. Organ bağışı yapmış sağlıklı bir insan öldüğünde (verici), böbrek, karaciğer, kalp, akciğer gibi organları hazırlanarak daha önceden organ nakli kararı alınmış hastalara (alıcı) nakledilir.

Karaciğer nakli sonrasında, vücudunuz, yeni nakledilen karaciğer greftini yabancı madde olarak algılayabilir ve bağışıklık sisteminiz bu "istilacıya" karşı bir saldırı başlatabilir.