Sağlık Rehberi

Kollardaki kısalık aşırı olmadıkça belirgin fonksiyonel problemlere yol açmaz. Bacaklardaki eşitsizlik ciddi fonksiyonel bozukluklara yol açabilir. Yapılan bir çalışma insanların %30’unda her iki bacak arasında 1,5 cm’ye kadar fark olabileceğini ve bununda şikayeti olmayan kişilerde bir problem yaratmayacağını göstermiştir.

Anne adaylarının yaklaşık yarısında özellikle hamileliğin ilk aylarında bulantı ve kusma şikayetleri vardır. Bazı anne adayları bu şikayetleri çok şiddetli yaşar. Bu duruma Hiperemezis Gravidarum adı verilir. 

Bebek bezi dermatiti en sık 9-12 aylık bebeklerde gözlenir. Özellikle bezin temas ettiği alanda parlak kırmızı görünüm tanı koydurucudur. Derideki bu döküntüler kaşıntıya da neden olabilmektedir.

Pemfigus bağışıklık sisteminde meydana gelen yanlış sinyal sonucu, derinin kendisini yabancı olarak görmesi ve kendi kendine savaşmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır.

Banyodan sonra kaşıntı, yüzde ve gözlerde kızarma, ellerde ve ayaklarda yanma /morarma, karında şişlik, karın sol tarafında sertlik varsa mutlaka kan sayımınıza baktırın. Kan değerlerinin azalması yanında, fazla olması da patolojiktir, mutlaka hematolojik değerlendirme gerekir.

Göğüs duvarının doğumsal (konjenital) deformitelerinin büyük çoğunluğunu Pektus ekskavatum (kunduracı göğsü) oluştururken ikinci sırada Pektus karinatum (güvercin göğsü) görülür.

Kalp nakli, yeterli fonksiyon gösteremeyen hasta kalbin sağlıklı bir insan kalbi ile değiştirilmesi işlemidir. Organ bağışı yapmış sağlıklı bir insan öldüğünde (verici), böbrek, karaciğer, kalp, akciğer gibi organları hazırlanarak daha önceden organ nakli kararı alınmış hastalara (alıcı) nakledilir.

Pemfigoid; bağışıklık sisteminin hastanın kendi deri elemanlarına karşı gösterdiği tepki sonucu ayrılma ve bu bölgeye sıvı dolması sonucu gelişen, gergin su dolu kabarcıklar ile kendini gösteren bir deri hastalığıdır. Ortalama başlangıç yaşı 60-65'tir.

Ağız içi, dişler ve yumuşak dokularında ve onları saran çevre dokularda oluşan patolojilerin cerrahi olarak tedavi edilmesine dayanan bilim dalıdır. Kliniğimizde sıklıkla uygulanan cerrahi girişimler;

Ruhsal toplumsal etkenler dediğimiz ekonomik nedenler, ailevi sorunlar, iş yaşamında çatışmalar, evlilik sorunları, fiziksel hastalıklar, psikososyal olaylar, çocukluk çağı ihmal ve travmaları.

Lökoferez; beyaz kan hücrelerinizin (lökosit/alyuvar) damar yolu ile toplandığı işleme verilen isimdir.