Sağlık Rehberi

Akut ishal çoğunlukla 0-5 yaş grubundaki çocuklarda rastlanan en sık enfeksiyon hastalığıdır. Mide ve bağırsakların iltihabıdır. Özellikle virüs kaynaklı olanlar kendi kendine düzelir. İshal, neden olan etken ile bulaşmış yiyeceklerin yenmesi, suyun içilmesi, kirli ellerin ağza götürülmesi ile bulaşır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tanımına göre sağlıklı olmak; fiziksel, zihinsel ve sosyal iyilik hali anlamına gelir. Beslenme, bütün canlıların yaşamını devam ettirmesi için en temel ihtiyaçtır.

Bronşit, soluk borusunu akciğerler ile birleştiren bronşların iltihaplanması nedeniyle oluşan bir tür enfeksiyon hastalığıdır. Soluk borusundan her iki akciğere doğru ayrılan iki adet bronş bulunur.

Anevrizma, genellikle damarların yoğunlaştığı yerlerde, kan damarı duvarlarının zayıflığından kaynaklanan damarlardaki şişliklerdir.

Bel bölgesi omurgası toplam 5 adet bel omurgasından oluşur. Her bir omurganın arasında omurganın dayanıklı olmasını sağlayan, darbelere karşı emici görev yapan bir nevi amortisör olarak tanımlanabilecek disk şeklinde özel bir bağ dokusu katman bulunur.

aş dönmesi, hemen her yaşta olabilen, çocuklarda nadir, orta ve ileri yaş gruplarında ise daha sık görülen bir sağlık problemidir.

Toplumda hemen herkesin hayatında bir kez deneyimlediği baş ağrısı, oldukça yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Ağrı hissi, kafanın herhangi bir yerinde başlayabilir.

Bademcikler dilin arka kısmında ve boğazın her iki yanında bulunan yapılardır. Tıpta tonsil olarak adlandırılan bademcikler, geniz eti (adenoid) ile birlikte bağışıklık sisteminin bir parçası olup lenfositlerin üretiminden sorumlu lenfoid dokularını oluşturur.

Kronik bir akciğer hastalığı olan astım, tetikleyici faktörlerin etkisiyle kişinin hava yollarında daralmaya ve iltihaplanmaya yol açar. Hırıltılı solunum, öksürük, nefes darlığı ve göğüs sıkışması gibi belirtilere yol açan hastalık, hemen her yaş grubunda görülebilir.

Apendiks, kör bağırsak olarak da adlandırılan ve vücutta herhangi bir işlevi bilinmeyen bir bağırsak bölümüdür. Bazı uzmanlar, bağırsağın bu bölümünün sindirime ve bağışıklık sistemine yardımcı olduğunu düşünmektedirler.

Anestezi, vücudun bir kısmının ya da tamamının ağrıya karşı duyarsız hâle getirilmesini sağlayan medikal uygulama olarak tanımlanabilir.

Halk arasında kadınlarda menopoz ile birlikte üreme yeteneğinin kaybolmasına karşın erkeklerde ömür boyu sperm üretiminin ve dolayısıyla üreme yeteneğinin devam ettiği bilinir.

Halk arasında makat çatlağı olarak da bilinen anal fissür; uzun süreli kabızlık, ishal gibi rahatsızlıkların varlığında fazla ıkınmaya bağlı olarak gelişir.

Ağız ve dişlerden başlayan sindirim sistemi, anal bölgede son bulur. Bu bölgede oluşan sağlık problemleri, hemen her yaş ve cinsiyette görülebilir