Sağlık Rehberi

Kadınlarda üreme dönemi, ergenlikte âdet görülmesiyle başlar ve menopoz döneminde sona erer. Kadının 12 ay süresince hiç âdet görmemesiyle başladığı kabul edilen menopoz, çoğunlukla 44 ila 55 yaşları arasında görülür. Ancak menopozun başlangıcı, bu yaş aralığından önce ya da sonra da gerçekleşebilir.

Meme, süt kanalları, salgı bezleri, meme lobları, sinüs, yağ dokusu ve Cooper bağlarından oluşur. Kanser ise vücutta bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde ve sürekli çoğalmasıyla meydana gelir.

Lateral epikondilit sıklıkla tenisçi dirseği olarak bilinir. Dirseğin dış tarafında kas-tendonun kemiğe yapışma yerinde görülen ağrılı bir durumdur.

Ürtiker, halk arasında kurdeşen olarak adlandırılan bir tür alerjik deri hastalığıdır. Deride kabarık, kızarık ve içi sıvı dolu döküntüler şeklinde gelişen ürtiker, bazen vücudun belirli bir bölümünde bazen de tüm vücuda yayılacak şekilde ortaya çıkabilir.

Bağırsak, mide ile anüs arasında kalan organdır. Kalın bağırsak, tıpta kolon olarak da tanımlanır. Farklı bir deyişle kalın bağırsakların ilk 150 cm'si kolon ve son 15 cm'si ise rektum olarak adlandırılır.

Kalp ve damar hastalıklarının oluşumunda önemli bir rol oynayan kolesterol, hayvansal besinler yoluyla vücuda alınabildiği gibi vücut tarafından da sentezlenir.

Sağlıklı çiftlerde, düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye girilmesi durumunda aylık gebe kalma oranı yaklaşık %25'tir. 1 yılın sonunda bu oran %85, ikinci yılın sonunda ise %90 civarına yükselir.

Kemoterapi, kanserli hücrelerin çoğalımını kontrol altına almak ya da kanser hücrelerini yok etmek için uygulanan ilaçlı tedavi yöntemidir.

Girişimsel radyologlar tarafından uygulanan kemoembolizasyon işlemi, kanser hastalığının tedavisinde lokorejyonel tedavi yöntemiyle yani direkt kanserli dokuya ilaç verilmesiyle yapılır.

Kemikler, iskelet sistemini oluşturan ve insan vücudunda destek görevi yapan vücuttaki en sert dokulardır. Bu sert yapıları, kalsiyum deposu olmalarından kaynaklıdır.

Halk arasında kemik erimesi olarak da bilinen osteoporoz, kemiklerde bulunan mineral yoğunluğunun azalmasına bağlı olarak kemiklerin zayıflaması ve kırılganlaşması olarak tanımlanabilir.

Karpal Tünel Sendromu median sinirin el bileği seviyesinde, karpal tünelden geçerken sıkışması sonucu oluşan, üst ekstremitenin en sık görülen tuzak nöropatisidir.

Karaciğer vücuttaki en büyük katı organdır ve vücutta pek çok önemli göreve sahiptir. Vücudun en hayati organı olarak görülür ve kendini yenileyebilme özelliğiyle Yunan Mitolojisi'nde bile kendine yer bulmuştur.

Kalp yetmezliği, kalbin vücuda yeterince kan pompalayamaması sonucunda vücut fonksiyonlarında meydana gelen bozulmalarla karakterize bir sağlık sorunudur.

Kalp çizgili kaslara sahip, istemsiz kasılan, yaşamsal öneme sahip bir organdır. Kalbin atım hızı ile kasılmanın şiddeti otonom sistem tarafından kontrol edilir.

Kalp sürekli olarak çarparak, vücut için gerekli olan oksijen ve besin bakımından zengin kanı, doku ve organlara gönderir. Devamlı gerçekleşen bu durum kişiyi rahatsız etmez.