Sağlık Rehberi

İlk günde, fazla kiloya ve yanlış beslenmeye bağlı olarak gelişen karaciğer yağlanmasının şifrelerini açıklıyor. Demiroğlu Bilim Üniversitesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Tuba Kayan Tapan, şu bilgileri veriyor:

Depresyonda olan kişi için konsantre olmak ve dikkatini sürdürmek çok yorucu bir çabadır. Okuduklarını ve başkalarının ona söylediklerini anlayamazlar.

Gözlerimizin içinde yer alan ve mercek adı verilen yapı şekil değiştirebilen bir özelliğe sahiptir. Böylelikle mercek cisimler yakına geldiğinde şişerek şeklini değiştirir ve görme kalitesini arttırır. Yakını görme bu şekilde gerçekleşir.

Boyu kısa olan her çocuk ve ergende el–el bileği röntgen filmi tetkiki yapılır. Bu bize kemik yaşı olarak adlandırılan iskelet olgunlaşma derecesini gösterir.

İnsanlarda çevresel faktörlere bağlı olarak yaşamın her döneminde hastalıklar gelişebilmekle birlikte bazı durumlarda henüz yumurta ve sperm hücrelerinin üretimi ile döllenme sırasında iken gelişen bozukluklara bağlı olarak doğumsal hastalıklar söz konusu olabilir.

Öksürük ve hapşırık gibi etkenlerin oluşturduğu damlacıklar yoluyla bulaşan grip, her yıl dünya çapında 3 ila 5 milyon kişiyi etkileyen bir hastalıktır.

Keratokonus veya konik kornea, iltihap  olmaksızın korneanın simetrik olmayan ilerleyici olarak incelmesi, dikleşmesi ve öne doğru çıkıntı yapmasıdır.

Otoskleroz; orta kulakta ve iç kulakta anormal kemik yapımı sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu yeni kemik oluşumu, kimi zaman sesin asıl işitme organı olan iç kulağa iletimini engelleyebilmekte ve kişide işitme kaybının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

El ayak ağız hastalığı; kreş ve okula giden özellikle 10 yaş altı çocuklarda sık gözlenen bir hastalıktır. El ayak ağız hastalığına "coxsacki virüs" ve "enterovirüs 71" denilen virüsler neden olmaktadır.

Çocuklarda döküntü gövdede, kol ve bacaklarda, yüzde kırmızı beneklerle kendini gösterir. Bu döküntüler basit bir alerji sonucu oluşabildiği gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

Anne adayları, hamilelik döneminin en başından son aylarına kadar birden çok belirtiyle karşılaşabiliyor. İlk haftalarda daha hafif hissedilen bu hamilelik belirtileri, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde annenin ve bebeğin sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor.

Menisküs, en sık karşılaşılan eklem yaralanmalarından biri. Gençlerde oluşan menisküs yırtıkları genellikle spor kazalarında ortaya çıkıyor.

Omurgamızı oluşturan omur kemikleri birbirleri üzerinde bir düzen içeresinde dizilirler. Normalde omurların ön ve arka kenarları, bir alt ve bir üst omurun kenarları ile aynı hizadadır.

Zona, tıptaki adı ile Herpes zoster; "varicella zoster" denilen virüsünün neden olduğu, duyusal sinir hücresi gruplarını (dorsal kök ganglionlarını) tutan, ağrılı, döküntülü bir deri hastalığıdır.

Kifoz, diğer bir adıyla kamburluk, sırt ve göğüs bölgesinde görünen rahatsızlıklardan biridir. Kifoz hastasına yandan bakıldığında baş vücuda göre biraz daha öndedir ve sırtta çıkıntı fark edilirken bel çukuru normalden fazladır.

Sarılık karaciğer ya da safra yollarındaki hastalıkların belirtisidir. Karaciğere bağlı ise Gastroenterohepatoloji bölümünün alanına, safra yollarına bağlıysa sıklıkla Karaciğer Safra Yolları Cerrahisi Bölümünün alanına girer.