Sağlık Rehberi

Diyabet kanda dolaşan glukoz, yani kan şekeri yüksekliği ile seyreden bir metabolizma hastalığıdır. Pankreastan salgılanan insülin hormonu, vücuttaki glukoz metabolizmasını düzenler.

Sperm ya da semen testi olarak da bilinen spermiogram, erkek üreme hücresi olan spermin sağlık durumunu ve yumurtayı dölleyebilme kabiliyetinin ölçüldüğü bir tür laboratuvar testidir.

Kadınlarda dış genital organlar, anatomik yapılarından dolayı vücudun iç ortamı ile dış dünyayı birleştirir. Dolayısıyla basit bir enfeksiyon bile ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Kadın üreme sistemine ilişkin kanserler, kadınlarda görülen kanser türleri arasında en yaygın olanlarından bir tanesidir. Kadınlarda en yaygın olarak görülen kanser türü olan meme kanserinin ardından ikinci sırada rahim ağzı kanseri gelir.

Radyoterapi, iyonlaştırıcı radyasyonun kanser hastalığının tedavisinde kullanılmasıdır. Işık, radar, telefon ve radyo dalgalarının tümü radyasyon türüdür. Kelime anlamı olarak, yayılım gösteren ya da ışınımı ifade eden radyasyon, insan vücuduna temas ettiğinde atomların yerinin değişmesine yol açar.

Prostat, penis, prostat ve testisi içeren erkek üreme sisteminin bir parçasıdır. Prostat, mesanenin hemen alt kısmında, rektumun (kalın bağırsağın mesaneye bağlandığı son kısım) önünde yer alır.

Parkinson, Alzheimer hastalığından sonra en sık rastlanan, yavaş ilerleyici, nörodejeneratif nitelikte bir beyin hastalığıdır.

Korku nöbeti olarak da tanımlanabilen panik atak, gerçekte herhangi bir tehlike olmamasına rağmen kişinin kendini tehlikeli bir durum içinde hissetmesine, buna bağlı olarak heyecanla tepki vermesine ve korku hissetmesine neden olan psikolojik bir durumdur.

Öksürük, günlük hayatta hemen herkesin yaşadığı, en sık karşılaşılan ve solunum sistemini koruyucu rol oynayan bir reflekstir. Solunum yolları ve boğazı temizlemek için aşırı miktardaki salgının atılmasına yardımcıdır.

Vücudumuzda normal koşullar altında alınan sıvı miktarı ile atılan sıvı miktarı arasında bir denge söz konusudur. Dolaşım sistemimiz kalpten aldığı sıvıyı kan damarları ile dokulara taşır.

Otizm, konjenital ya da farklı bir deyişle doğuştan gelen, beyin ve sinir sisteminin yapısal ve / veya işlev farklılığından kaynaklandığı düşünülen nörobiyolojik bir rahatsızlıktır.

Halk arasında kalp kası olarak da bilinen miyokard, kalbin büyük bir bölümünü oluşturur. Bu kas, vücutta bulunan diğer çizgili kaslar gibi enfeksiyonlara bağlı olarak iltihaplanabilir.

Yapılan çalışmalarda tüm insanların %90 olasılıkla hayatı boyunca en az bir kez baş ağrısı çektiği gösterilmiştir.

Mide mukozasındaki inflamasyona bağlı olarak gelişen kanamalar genel olarak mide kanaması olarak adlandırılır. Sindirim sisteminin en önemli organları arasında bulunan midede oluşan kanama belirtileri ise kişiden kişiye farklılık gösterebilir.