Sağlık Rehberi

Siğil cildin üst tabakasına bir virüsün (Human papillomavirus - HPV) yerleşmesi sonucunda cilt seviyesinden yüksek kabartılardır. Cildin koruyu dış tabakasının bütünlüğü herhangi bir nedenden bozulduğu zaman virüs daha derin tabakalara yerleşerek çoğalır.

Genital bölgede oluşan mantar enfeksiyonları genellikle gebelerde, antibiyotik tedavisi alanlarda, doğum kontrol hapı kullananlarda, şeker hastalarında ve havuz sonrası ıslak mayo ile uzun süre kalanlarda görülür.

Bir duygu durum bozukluğu olan depresyon, kişinin hayat kalitesinin düşmesine neden olan psikolojik bir hastalıktır. Kişinin, duygu ve düşüncelerinin yanı sıra davranışlarını da olumsuz yönde etkileyen depresyon, dünya çapında 264 milyondan fazla kişiyi etkiler.

Demir eksikliği anemisi 6-24 aylık süt çocukluğu döneminde ve ergenlik döneminde sık görülür. Çok ağır anemisi olmayan annelerden doğan sağlıklı bebeklerde demir deposu ilk 6 ay için yeterlidir; demir eksikliği anemisi gelişmez.

Akut böbrek yetmezliği idrar miktarında azalma, ayaklarda, dizlerde sıvı birikimine bağlı ödem, yorgunluk, halsizlik, iştah kaybı, mide bulantısı ve kusma, göğüs ağrısı, nefes darlığı, ruhsal veya akli değişiklikler ve koma gibi belirtiler ile ortaya çıkabilir.

Beyin kanamasının belirtileri kanamanın şiddetine, miktarına, etkilenen beyin dokusu miktarına ve kanamanın gerçekleştiği bölgeye göre farklılık gösterebilir.

Yenidoğan döneminden itibaren düzenli aşılama, yaşına uygun beslenme ve vitamin ihtiyacının karşılanması, hastalıkların erken tanı ve tedavisi günümüzde tüm çocuk hekimlerinin ve bilinçli ailelerin üzerinde durduğu en temel noktalardır.

Vücudun en büyük atardamarı olan aort, kalpten çıktıktan sonra öncelikle kalbe ve beyne, sonra diğer hayati doku ve organlara kan pompalanmasını sağlar.

Kanser insan vücudundaki hastalıklı hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğaldığı ölümcül bir hastalıktır. Kanserli hücreler vücudun her yerine yayılmış olsa bile, kanser vücutta ilk olarak ortaya çıktığı yerin adıyla adlandırılır.

Doğumla birlikte bebek için başlayan yaşamın ilk 28 günlük dönemi, yenidoğan dönemi olarak adlandırılır. Bu dönemde bebeklerde dış dünyaya adaptasyonla ilgili bazı olumsuzluklar görülebilir.

İnsan vücudunda dengenin sağlanmasında görevleri olan pek çok organ vardır. Kemikler, kaslar, iç kulak ve gözlerden gelen duyuların tamamı beyin ve beyincikte toplanarak çözümlenir, böylece denge sağlanır.

Üremeye yardımcı tedavi yöntemlerinden biri olan tüp bebek, doğal yollarla gebelik sağlayamayan kişilerin çocuk sahibi olması için uzun yıllardır başarıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Solunum cihazı (mekanik ventilatör) akciğerlerin havalanmasına ve oksijen sağlanmasına yardımcı olur. Hastalar mekanik ventilatöre ilk olarak genellikle bir endotrakeal tüp aracılığı ile bağlanırlar.

Eldeki parmaklar fleksör tendonları (kirişler) ve pulley’leri (tendonların içinden geçtiği tünel yapılar) kapsar. Pulleyler parmaklarda bir dizi halkalar ile tünel oluşturur, bu tüneller içinden tendonların geçmesini sağlar.