Sağlık Rehberi

Saç ile ilgili sorunlar, saçlarda azalma,saçların dökülmesi veya saç tellerinde gözlenen anormallikler şeklinde karşımıza çıkabilir.

Karsinoid sendrom gastrointestinal sistem kaynaklı karsinoid tümörlü hastaların % 10’unu etkileyen klinik tablodur. Hastalarda ishal, yüz ve üst gövdede saniyeler içinde oluşan birkaç dakika süren kızarma (flushing) görülür. Bazı besinler, alkol ve duygusal stres bu klinik tabloyu tetikler.

Omuzda geçmek bilmeyen ağrı veya tutulma hissi ile ortaya çıkan sorundur. Bu soruna bazen adeziv kapsül iltihabı (adeziv kapsülit) da denir.

Omuz çevresi kas yırtıkları ortopedide sık karşılaşılan sorunlardandır. Rotator manşet adı verilen omuzu çevreleyen kas grubu genç hastalarda şiddetli bir düşme veya travma sonrasına, yaşlı hastalarda ise aşınma/yıpranmaya bağlı olarak yırtılabilir.

Gamma Knife 1968 yılından bu yana beyin tümörleri, beyin damarsal anomalileri ve hareket hastalıkları tedavisi için kullanılmaktadır.

Normalde idrar kanalı (üretra) penis ucunda sonlanması gerekirken, hipospadiaslı çocuklarda penisin içindeki idrar kanalı daha kısadır ve idrar kanalı penisin ucu yerine daha alt kısmında sonlanır.

Sünnet mutlaka çocuk cerrahları tarafından yapılması gereken bir ameliyattır. Bu ameliyatta penisin ucunda yer alan "prepisyum" denilen doku parçası çıkarılır.

Tedavisinde ameliyatın yeri büyüktür. Ameliyatla ince bağırsağın etkilenen bölümü çıkartılır, laparoskopik yani kapalı olarak yapılması da mümkündür.

Anjiyografi kelime anlamı olarak damarların görüntülenmesidir. Kalp damarları görüntüleniyorsa buna kalp, boyun damarları görüntüleniyorsa boyun damarı veya bacak damarları için bacak damarı anjiyosu adı verilir.

Myomlar kadınlarda en sık görülen iyi huylu tümörlerdir. Myomlar rahimin (uterus) kendisini oluşturan düz kas dokusundan kaynaklanırlar. Kötü huylu (sarkom) olma ihtimali %1'den daha azdır.

Vajinada kaşıntı oluşumun en önemli sebebi antibiyotik, doğum kontrol hapı kullanımı ve bağışıklık sistemini güçsüzleştiren durumların vajinada yararlı bakterileri öldürerek zararlı bakteriler ya da mantarlar için uygun ortam yaratmasıdır.

Hipofiz bezi beynin ön kısmının altında, gözlerin arkasında yer alır. Vücudunun çalışması için çok önemi olan, fasülye büyüklüğünde çok küçük bir bezdir.

Anne sütü bebek için en uygun besindir. Sağlıklı bir anne günde ortalama 700 – 800 ml süt salgılamaktadır. Emzirme döneminde süt salgılanması kadının normal gereksinmesinden daha fazla enerji, protein, vitamin ve mineralleri almasını gerektirir.

Boy uzatma; ergenlik dönemiyle birlikte kemiklerin gelişmesine bağlı olarak yeterince uzamamış genç erişkinlerin sıklıkla araştırdığı konudur.

A grubu B hemolitik streptokok mikroplarının sebep olduğu bir boğaz enfeksiyon sonrası, bu enfeksiyonun geç bir komplikasyonu olarak ortaya çıkan iltihabi bir hastalıktır.