Sağlık Rehberi

Alerjiden korunmak için öncelikle alerjinin sebebinin aydınlatılması ve bu alerjene maruziyetin azaltılması gereklidir. Örneğin bir kişide ev tozuna karşı alerji varsa, yaşadığı ve çalıştığı ortamlarda ev tozuyla ilgili önlemleri alınmalıdır.

Ülkemizde yetişkin böbrek naklinin aksine çocuklarda böbrek nakli oranları maalesef gerekenin altındadır. Çocuklarda böbrek nakli yapabilen merkezlerin sayısı ise sınırlıdır.

Şema terapi bir psikoterapi modelidir. Değiştirilmesi zor, çocukluk ve ergenlik döneminde belirgin kökenleri bulunan psikolojik bozuklukların, açıklanması ve tedavisine ilişkin kuramsal ve uygulamaya yönelik bir model olarak tanımlanmaktadır.

Bu sistemde travmatik bir deneyim olan kanser tanısını alması ile bireyi rahatsız eden olaylar döngüsünün yaşanmaya başlanması ve bireyin kendi mevcut sisteminin bozulması durumu söz konusudur.

Kordon kanı hücrelerinin Avrupa ve Dünyada HKH kaynağı olarak özellikle pediyatrik hastalarda neredeyse ilk tercih haline gelmiştir.

Mezenkimal Kök Hücre Ürünleri Hematopoietik Kök Hücre Ürünleri Kondrosit & Kondromembran İmmünoterapi Ürünleri

Mezenkimal Kök Hücre, hücrelerin bağ dokusunda bulunan erişkin tip kök hücredir. Bu hücreler, vücutta bulundukları dokulardan hasarlı dokulara geçme yeteneğine, her ortamda farklılaşma özelliğine sahiptirler.

İmmünoterapi, kanser tedavisinde, radyoterapi ve kemoterapiye ek olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, kanser hücresini taşıyan kişinin vücudunun direncini destekler, bağışıklığı arttırır ve kanser hücrelerini bu şekilde yok etmeye çalışır.

Kalp kapağı kalbin odacıkları arasında ya da kalp odacıkları ile ana damarlar arasında yer alarak kan akışının kalbin pompalama özelliğine göre düzenleyen kapaklardır.

Fibroblast, bağ dokunun temel hücreleridir ve vücutta oldukça önemli görevleri vardır. Fibroblastların en önemli görevi, cilt için son derece önemli olan, cilde parlaklık ve esneklik sağlayan kollajen ve elastin üretiminin sağlanmasıdır.

İlk yöntem ofis tipi bleaching dediğimiz lazer ile klinikte uzman bir hekim tarafından beyazlatıcı ilaç uygulanarak yapılan beyazlatmadır. 

Spor faaliyetleri sırasında diz yaralanmaları sık olarak görülmektedir. Özellikle de içinde rekabetin olduğu takım sporlarında (futbol,basketbol,voleybol gibi) diz yaralanmaları daha sık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Osteoartrit eklem iltihabıdır. Eklem kıkırdaklarında bozulma, yıpranma, aşınma ile karakterizedir. Sonuç olarak, eklemde harabiyet başlar ve eklemde şişlik, ağrı oluşur.

Uyuz, tıptaki adı ile "skabies"in etkeni "sarcoptes scabiei" adında bir parazittir. Direkt temas ile kolayca bulaşır.