Sağlık Rehberi

Kabızlık modern çağın sık rastlanılan bir hastalığıdır. Aslında hastalık değil bir durum olduğunu da söylemek mümkündür. Bazı hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkabildiği gibi tek başına ve başka bir hastalık olmaksızın da görülebilir.

Lösemiler, 100.000’de bir görülen, daha çok ileri yaşta erişkinleri tutan tehlikeli hastalıklardır. Çocuklarda nadirdir, çocuklarda görülen tipleri neyse ki %80-90 tam tedavi olabilmektedir.

Vücudun herhangi bir yerinde gelişen kanamalarda kanın damar dışına akmasını engelleyen mekanizmaya pıhtılaşma yani hemostaz denir.

Miyelodisplastik sendrom kemik iliğinde yapılan kan hücrelerinin olgunlaşamaması ve normal formlarından farklı bir gelişim göstermeleri ile karakterize durumdur.

Şaşılık, her iki gözün aynı yöne bakmaması ve birbiriyle olan paralelliğini kaybetmesi durumuna denir.  Her bir gözde 6'şar adet göz dışı kas bulunur.

Miyop, tedavi edilebilen, gözlerin yakını rahat görebildiği, uzağı net olarak göremediği bir göz rahatsızlığıdır. Latince'de kısık göz anlamına gelen miyop, kişilerin uzağı görememesi nedeniyle göz kaslarını kısarak kullanması sonucu bu adı almıştır.

Ampiyem her iki plevra yaprağı arasında, başka bir deyişle akciğer ve göğüs duvarı arasında görülen iltihaplı sıvı birikimidir.

Endoskopik bir yöntem olan bronkoskopi, uzun yıllardır akciğer hastalıklarının tanısında kullanılmaktadır. Bronkoskopi ile hava yolları içerisindeki hastalık bulguları doğrudan izlenir.

Endoskopi ile vücudumuzun bazı bölgeleri incelenir. Endoskopi ışığı ve kamerası olan fleksibıl bir cihazdır. Teşhise dönük olan endoskopi cihazı ile sıklıkla mide ve barsak sistemi incelenir.

Kas ve iskelet sisteminde oluşan bozuklukların giderilmesi için hastalar ve doktorlar fizyolojiye başvuruyor. Bu bozuklukların bir kısmı doğuştan gelirken bir kısmı ise sonradan edinilen engellilik durumları olarak biliniyor.

Gözler yüzün, en fazla ilgi çeken en önemli estetik alanlarından biridir. Dolayısıyla göz çevresi etrafındaki morluklar, kırışıklıklar, göz altlarındaki torbalanmalar yüze yorgun, mutsuz ve daha yaşlı bir ifade verebilmektedir.

Zamana bağlı olarak, yaşlanmanın etkileri ile cildimizi gergin, canlı ve genç görünmesini sağlayan kollajen gibi maddeler azalır ya da işlevini yitirir.

Günümüzde, hakkında çok fazla yanlış bilginin dolaştığı ameliyatlardan biri olan liposuction, Türkçede "yağ emme" ya da "yağ alma operasyonu" olarak geçiyor.

Anne karnında bebeğin gelişiminin ilk haftalarında, dudak ve damak şekillenmeye başlar. Öncelikle damak ve dudakların sağ ve sol kenarları oluşur sonrasında iki kenar birleşerek tam dudak ve damak yapısını oluşturur.

Meme kanseri sonrası memesi alınmış veya doğuştan memesi olmayan hastalara yeniden meme yapma işlemidir. Burada amaç; normal meme şekline yakın, simetrik ve uygun boyutta meme yapmaktır.