Sağlık Rehberi

Alerji, çoğu bireyin temas ettiğinde sorun yaşamadığı bir maddeye karşı vücudun anormal duyarlılık göstermesi olarak tanımlanabilir.

Lenfomalar lenfatik sistemin kanserleridir. Lenf bezlerinde oluşurlar ve lenfositlerin aşırı çoğalmasıyla oluşan kötü huylu kan hastalıklarındandır. Lenfositler, vücudumuzda dışarıdan bir bakteri ya da viral ajan girdiğinde bu yabancı hücrelere karşı savaşan beyaz kan hücreleridir ve genellikle lenfatik sistemin içinde yer alırlar.

Çocuk sağlığı anne karnında başlar, daha sonra ilk 1 yıl yeni doğan ve bebek ve akabinde sağlam çocuk kontrolleri ile devam eder.

İktidarsızlık; erkeklerde penisin gerek cinsel birleşme için gerekli sertliği sağlayamama gerekse ilişkiyi devam ettirebilmek için sertliğini koruyamama durumu olarak tanımlanabilir.

Trigeminal sinir; beyinden çıkan 12 kafa çifti adını verdiğimiz sinirlerden 5.incisidir.  Yüzün duyu siniridir yani ağrı, dokunma, acı v.s hisleri bu sinir aracılığı ile hissedilir. Trigeminal nevralji trigeminal sinirin hasarı sonucu yüzde saniyeler içinde hissedilen çok şiddetli, şimşek çakar tarzında, çok keskin ağrı oluşma durumudur. 

Ülseratif Kolit sindirim sisteminin kronik iltihabı hastalıklarındandır. En sık 20-40 yaşlarında görülürler. Alevlenmeler ve sonrasında sakin dönemler halinde seyrederler. Hastalığın alevlenme döneminde sindirim kanalı ödemli, şiş ve kızarıktır. Hastalığa ait bulgular bu dönemde görülür. 

Sistemik lupus eritematozus; nedeni tam olarak bilinmeyen, bağışıklık sisteminin bozuk çalışması sonucu ortaya çıkan otoimmün bir hastalıktır.

Uykuda solunum bozuklukları; obstrüktif uyku apne sendromu, santral uyku apne sendromu ve uykuyla ilişkili hipoventilasyon sendromu olarak sınıflanmaktadır. En sık karşılaştığımız obstrüktif uyku apne sendromu(OSAS) için risk faktörleri ; şişmanlık, ileri yaş, erkek cinsi, sigara ve alkol tüketimi, genetik faktörler olarak sıralanabilir.

Medikal onkoloji bölümümüzde akıllı ilaç olarak da isimlendirilen ve kanser hücrelerini hedefleyerek yok eden biyolojik ilaçlar da uygun hastalarımız için kullanılmaktadır.

Akciğerleri çevreleyen zarlar plevra adını alırlar. Birçok farklı hastalık plevrada tutulum yapabilmekte ya da plevrayı etkileyebilmektedir. Tüberküloz, kanser veya diğer tüm vücudu etkileyen hastalıkların tuttuğu en önemli alanlardan birisi de akciğer zarıdır.

Egzama alerjik (atopik) bünyeli kişilerde görülen kaşıntılı alerjik reaksiyondur. Nedeni alerjen olarak deterjan, vücut kremi, metal takı vb olabilir.

Herpetik dolama; herpes simpleks virüsün (HSV) deride zedelenme ya da başka nedenlerden oluşan bir çatlaktan içeri girmesi ile ortaya çıkar.