Sağlık Rehberi

Timpanoplasti ameliyatı ile orta kulakta ve mastoid kemik içindeki iltihabın temizlenmesi, kulak zarı ve orta kulaktaki işitme sisteminin onarılması mümkün olmaktadır.

Dalgalı deniz, uçak ya da otobüs gibi taşıt hareketlerine bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Hareket hastalığı sonucu denge bozulur ve kişi kendi bedensel hareketlerini konumlandırmakta güçlük çeker.

Risk faktörlerinin başında sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımı gelir. Kanseri bulunan kişilerin % 85-90'ı sigara kullananlardır ve sigara içen kişilerde kanser gelişme riski içmeyenlere göre % 5-35 kat daha fazladır. Aşırı alkol kullanımı da risk faktörlerindendir.

Koku ve tat hayattan zevk almamızı sağlayan önemli duyularımızdandır. Dolayısıyla bu duyulardaki bozukluklar yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilmektedir.

Ani işitme kaybı; 3 günden kısa sürede oluşan, işitme testinde (odiometri) peş peşe gelen 3 ses frekansında en az 30 dB (desibel) kayıp gözlenmesi durumu olarak tarif edilebilir.

Kulaklarınızı hiç bir zaman temizlememelisiniz. Dış kulak yolunun en derin kısmında kulak zarı bulunur.

Ekokardiyografi kalbin ses dalgaları yolu ile (ultrason) iç yapısının ve işlevlerinin incelenmesidir. Ses dalgalarının iletilmesini sağlayan bir alet (transdüser) vasıtası ile yapılır.

EKG, Bazal ritm kalp tepe atım hızı, aks değişiklikleri,  ileti sistemi  dal blokları, kalp boşluk büyümeleri,  kalp duvar kalınlıkları  ve de ST-T  dalga değişiklikleri ile hastanın kalp sağlığı hakkında pek çok bilgi verebilen bir tetkiktir.

Sıklıkla sadece ellerim çok üşüyor şikayeti ile gelen hastalarda hangi hastanın Raynaud fenomeni hangisinin soğuğa karşı aşırı duyarlılık olduğunu ayırt etmek gerekir.

Ateroskleroz (damar sertleşmesi), atar damarların en iç tabakasında kolesterol, yağ ve enflamatuar atıkların birleşerek oluşturdukları plak adını verdiğimiz darlık sonucu kan akımının azalması ve organların beslenmesinin bozulduğu sistemik bir hastalıktır.

Siyanoz dudak çevresinin ya da parmak uçlarının morarmasına tıp dilinde verilen isimdir.

Hıçkırık bir reflekstir. Göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran ve diyafram adı verilen kasın istem dışı kasılması ve ses tellerinin bulunduğu gırtlak bölgesinin aniden kapanmasıyla oluşur.

Kardiak Pacemakerler, kalbin ritm ve iletim sistemi bozukluklarını düzeltmek amacı ile vücuda yerleştirilen elektronik aletlerdir.