Sağlık Rehberi

Anjiyografi kelime anlamı olarak damarların görüntülenmesidir. Kalp damarları görüntüleniyorsa buna kalp, boyun damarları görüntüleniyorsa boyun damarı veya bacak damarları için bacak damarı anjiyosu adı verilir.

Myomlar kadınlarda en sık görülen iyi huylu tümörlerdir. Myomlar rahimin (uterus) kendisini oluşturan düz kas dokusundan kaynaklanırlar. Kötü huylu (sarkom) olma ihtimali %1'den daha azdır.

Vajinada kaşıntı oluşumun en önemli sebebi antibiyotik, doğum kontrol hapı kullanımı ve bağışıklık sistemini güçsüzleştiren durumların vajinada yararlı bakterileri öldürerek zararlı bakteriler ya da mantarlar için uygun ortam yaratmasıdır.

Hipofiz bezi beynin ön kısmının altında, gözlerin arkasında yer alır. Vücudunun çalışması için çok önemi olan, fasülye büyüklüğünde çok küçük bir bezdir.

Anne sütü bebek için en uygun besindir. Sağlıklı bir anne günde ortalama 700 – 800 ml süt salgılamaktadır. Emzirme döneminde süt salgılanması kadının normal gereksinmesinden daha fazla enerji, protein, vitamin ve mineralleri almasını gerektirir.

Boy uzatma; ergenlik dönemiyle birlikte kemiklerin gelişmesine bağlı olarak yeterince uzamamış genç erişkinlerin sıklıkla araştırdığı konudur.

A grubu B hemolitik streptokok mikroplarının sebep olduğu bir boğaz enfeksiyon sonrası, bu enfeksiyonun geç bir komplikasyonu olarak ortaya çıkan iltihabi bir hastalıktır.

Beyin tümörünün büyüdükçe kafatasına, sinir uçlarına ve çevresindeki diğer dokulara bası yapar. Bu nedenle belirtiler de tümörün büyüklüğü, yerleşim yeri ya da türüne göre değişmektedir.

Gastrik ülser olarak da tanımlanan mide ülseri, kısaca mide zarında (mide mukozası) asit, pepsin ve safra gibi sindirim sistemindeki sıvıların oluşturduğu hasar görmesi sonucu meydana gelen yaralar olarak tanımlanabilir.

Efor (Treadmill) Testi, kalp-damar hastalıklarının tanı ve takibinde yaygın olarak kullanılan bir testtir.

Halluks valgus ayak başparmağının kendiliğinden ve kalıcı olarak dış yana doğru yönlenmesi, başparmağın tarak kemiği ile eklem yaptığı bölgede, ayağın iç yanında ağrılı bir kemik çıkıntısının oluşması, tarak kemikleri bölgesinde ayağın genişlemesi ile kendini belli eden bir ayak hastalığıdır.

Renk körlüğü, farklı renkleri ve gölgeleri algılamakta eksiklik ya da bozukluk biçiminde ortaya çıkan renk görme zayıflığı veya kusurudur.

Çoğul gebelikte hem anne hem de bebek için önemli sağlık risklerinin mevcut olduğunun altını çizen Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Uzmanı Prof. Dr. Ali Rüştü Ergür, çoğul gebelikleri hakkında bilgi verdi.

Küme baş ağrısı göz çevresinde veya gözün arkasında, tek taraflı hissedilen çok şiddetli baş ağrısıdır. Ağrı ataklar şeklinde gelir. Ataklar genellikle uyuduktan 3-5 saat sonra ya da sabah saatlerinde, hemen her gün belirli bir zaman diliminde başlar.

Baş ve boyun kanserleri; ağız boşluğu, dudak, yanakların iç kısmı, diş eti, damak, dil, ağız tabanı, burun delikleri, boğazın en üst kısmında bulunan nazofarinks, yüz kemikleri içinde bulunan sinüsler, boğazın alt kesiminde yer alan hipofarinks, larinks, kulak kepçesi ve dış kulak yolu ve tükrük bezleri kanserlerini kapsar.