Sağlık Rehberi

Halk arasında yüksek tansiyon olarak da bilinen hipertansiyon, ülkemizde yapılan büyük epidemiyolojik çalışmalara göre her üç kişiden birinde görülen yaygın bir sağlık sorunudur.

Sağlıklı ve acı vermeyen bir cinsel ilişki için vajina iyice kayganlaşmış olmalıdır. Salgı bezleri ile vajinal kanalın ıslanmasına "vajinal ıslanma (vajinal lubrikasyon)" adı verilir.

Vajinanın ıslaklığı kadının sağlığı açısından gereklidir. Böylelikle cinsel ilişki sırasında vajen kayganlığı sağlanır, yürüme ya da egzersiz esnasında sürtünmeye karşı dudak kısımları tahriş olmaz, vajinada bulunan mikroplar dışarı atılır.

Otalji olarak da isimlendirilen kulak ağrısı; kulakla ve başka organlarla ilgili pek çok hastalığın habercisi olabiliyor. Kulaktaki bir sorun nedeniyle oluşan kulak ağrısı ise primer otalji olarak isimlendiriliyor.

Prematüre bebek erken doğmuş bebek anlamına gelir. Genel kabul gören tanım; 37. gebelik haftasından önce doğan bebeklerin prematüre (erken doğum) olarak kabul edilmesidir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl dünyada yaklaşık 15 milyon erken doğum olmakta ve bu sayı her yıl artmaktadır. 

Duruş bozuklukları, oturma, kalkma, yürüme gibi fiziksel faaliyetler sırasında bel, bacaklar ve kolların dengeli bir duruş sağlayamaması durumudur.

Tıptaki adı tinnitus olan kulak çınlaması ; kişilerin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürebilen bir durumdur.  Kulak çınlaması nedenleri cızırtı, uğultu, su gürültüsüne benzer sesler duyma şeklinde tarif edilir.

Her gebe kadın gebelik süresince bir sağlık elemanı veya kurumu tarafından izlenmelidir. Gebelik planlaması yapıldığında muayenelere başlanması daha doğru olacaktır.

Hastalık yapan mikroorganizmanın (virüs, bakteri) hastalık yapma etkisini ortadan kaldırarak ya da hastalık yapma etkisini zayıflatarak sağlam kişilere verilmesine aşı denir. Böylelikle kişi bu etkenle tekrar karşılaştığında hızlıca savunma oluşturacak, etkenin oluşturacağı hastalığı geçirmeyecek ya da zayıf atlatacaktır. 

Böbrekler, idrar yolları ve mesane boşaltım sisteminin temel parçalarını oluşturur. Böbreklerin temel görevi, kanın temizlenmesidir. Günde yaklaşık 200 litre sıvı böbreklerden geçer.

Kasık bölgesinde gelişen fıtıklardır. Tüm fıtıkların %75'ini kasık fıtıkları oluşturur ve erkeklerde kadınlara oranla 25 kat daha fazla görülür.

Tüp bebek tedavisinin son aşaması yapılan tedavinin sonucunun değerlendirilmesidir. Embriyo transferinden yaklaşık 12 gün sonra yapılacak gebelik testi, tedavinin sonucunu gösterecektir.

Nöral tüp defekti olarak da bilinen spina bifida, ikiye ayrılmış ya da açık omurilik olarak tanımlanabilen doğuştan gelen hastalıklardan biridir.