Sağlık Rehberi

Meme kanseri sonrası memesi alınmış veya doğuştan memesi olmayan hastalara yeniden meme yapma işlemidir. Burada amaç; normal meme şekline yakın, simetrik ve uygun boyutta meme yapmaktır.

Burun yapısındaki memnuniyetsizliklerin cerrahi ile giderildiği ameliyatlara rinoplasti adı verilir. Rinoplasti, en sık uygulanan kozmetik cerrahiler arasında sayılmaktadır.

Karın germe (abdominoplasti); orta ve alt karın bölgesindeki fazla yağların alındığı, ciltteki sarkmaların düzeltildiği, karın kaslarının sağlamlaştırıldığı bir ameliyattır.

Kadınlar meme küçültme ameliyatlarına sadece estetik görünüş amacıyla ihtiyaç duymazlar. Gereğinden büyük olan memeler kronik boyun ve sırt ağrılarına hatta kamburluğa neden olabilmektedir.

Kadın bedeninde estetik görünümü tamamlayan yapılardan biri de memelerdir. Vücut ölçümleri içinde omuzlar bel ve kalça oranında memelerin büyüklüğü bazen eksik kalabilmektedir.

PRP (platelet rich plasma), platelet/trombosit hücrelerinden zengin kan demektir. PRP uygulamasında kişinin kendi kanından elde edilen platelet hücreleri ve büyüme faktörlerinden zengin plazma kullanılır. 

Yüz germe ameliyatı tıptaki adı ile ritidektomi; yüzdeki kırışıklıkların, sarkmaların germe ve asma yöntemi ile giderildiği bir yöntemdir.

Yeni ortaya çıkmış diyabet vakalarında organ hasarı mümkün değildir. Fakat geç teşhis edilen veya kan şekerinin yüksekliğinin hasta tarafından önemsenmediği durumlarda önemli hayati organ hasarları ile karşılaşılabilir.

Tip 1 diyabet insüline bağımlı diyabettir. Pankreastan salgılanan insülin hormonunun eksikliğine veya yokluğuna bağlı gelişen diyabet tipidir.

ALS (amyotrofik lateral skleroz) kasların değil, kasları hareket ettiren sinirlerin zamanla hasar görerek işlevsiz kalmaları sonucu oluşur.

Human Papiloma Virus (HPV) ABD'de en sık görülen cinsel temasla bulaşan hastalıklar arasındadır. Bu ülkede HPV virusu her yıl 6.2 milyon insana bulaşmaktadır.

Halen günümüzde çocukluk çağında işitme kaybı önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Küçük yaştaki çocuklarda işitme kaybına konuşma problemleri de ekleneceğinden işitme kaybında erken tanı büyük önem taşımaktadır.

Anoreksiya nervoza veya Bulimiya nervoza olarak isimlendirilen hastalıklar, kişilik yapısı olarak mükemmelci, çalışkan ve hırslı çocuklarda daha çok görülür.

Scarlet, ameliyatsız yüz gençleştirmede kullanılan son teknolojidir. Özel tasarlanmış mikroiğnelerle yüksek frekanslı elektriksel uyarım yapılarak cilt altında kollojen lifler uyarılarak derinin yenilenmesi sağlanır.