Sağlık Rehberi

Kilo sorunları, çeşitli spor aktiviteleri, kazalar, iltihaplanmalar gibi çeşitli hastalıkların eklem ağrısına yol açması mümkündür.

Çoğunlukla Akdeniz'den Uzak Doğu'ya uzanan topraklarda karşılaşılan Behçet hastalığının Türkiye'de görülme sıklığına ilişkin yapılan çalışmalara göre her 100 bin kişiden 20-420'si bu hastalıkla mücadele ediyor.

Prostat bezi, meninin kıvamını oluşturması için ‘prostat spesifik antijen' (PSA) denilen bir madde üretir. Bunun çok az bir kısmı kan dolaşımına karışır.

Midenin arka tarafında bulunan ve yaklaşık 15 cm uzunluğunda olan pankreas, kan şekerinin düzenlenmesini sağlayan hormonları salgılayan ve bunun yanında, ince bağırsaktaki sindirim için gerekli enzimleri üreten organdır.

Cinsel isteksizlik cinselliği başlatmak için istekli olmamak ya da partnerinden gelen cinsel uyarıya cevap verememek olarak tanımlanabilir.

Kişinin kendi vücudunda veya dış çevrede algıladığı belirli uyaranları tehdit ve tehlike olarak yorumlamasıyla yaşadığı ve kontrol edemediği sürekli korku, sıkıntı, endişe ve gerginlik belirtileri ve bunlara eşlik eden belirli olay ve durumlardan kaçınma davranışları genel olarak anksiyete bozukluklarını oluşturur.

Bipolar bozukluk, veya iki uçlu duygudurum bozukluğu, adından da anlaşıldığı gibi insanın ruh halinde iki uç arasındagidip gelme durumudur.

Duygudurum bozukluğu olarak tanımlanan hastalık grubunda temel sorun şartlara ve duruma uygunsuz ya da abartılı duygulanım(duygusal tepki) içinde olmaktır. 

Bilişsel terapiler; düşünceler, duyguların ve davranışların arasındaki etkileşime vurgu yapar. Terapinin odağında düşünceler yer alır.

Travma sonrası stres bozukluğu kavramının toplumsal dikkati çekmesi savaş gazilerinin yaşadıkları büyük sıkıntıların gözlenmesi ile başlamıştır.

Kişinin işlevselliğini bozan, altta yatan organik bir nedene bağlı olmadan ortaya çıkan birden fazla fiziksel belirti ile kendini gösteren bir hastalıktır.

Boyun ağrısı bel ağrısından sonra ikinci sıklıkla görülen kas iskelet sistemi yakınmasıdır. Özellikle de bilgisayarların, tabletlerin ve akıllı telefonların yaşamımıza egemen olmasıyla daha sık görülmeye başlanmıştır.

Tümör, kontrolsüz olarak bölünen, hücrelerin ortaya çıkardığı kitlesel olarak büyümeler sonucunda oluşan kitle ya da şişliktir. Çoğu kemik tümöründe sebep bilinmez.

Omuz ağrıları sıklıkla omuz eklemi ve çevre yumuşak dokulardan kaynaklanır. Çünkü omuz eklemi çok hareketlidir ve travma ve zorlanmalara maruz kalır.

Topuk dikeni topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyumun birikmesiyle oluşan kemiksi bir çıkıntıdır. Bu çıkıntının uzunluğu 2 cm’e kadar ulaşır ve röntgende kolayca teşhis edilir.