Sağlık Rehberi

Zamanında doğan bir bebek ortalama 3000-3500 gram arası ağırlığındadır ve boyu ortalama 50 santimetredir. Yenidoğan bebeğin başı, vücuda göre nispeten daha büyüktür.

Halk arasında boş gebelik ve dış gebelik durumlarının aynı rahatsızlık olduğu düşünülür. Oysa boş gebelik ve dış gebelik farklı rahatsızlık türleridir.

Gebelikle birlikte hormonlarınızdaki değişikliklerin sonucunda aşağıdakilerin biri veya birkaçı görülebilir.

İstanbul Florence Nightingale şubemizde düzenlenen Gebelik Akademisi ile siz değerli anne adaylarımızın daha sağlıklı bir gebelik süreci yaşayabilmesi için yanınızdayız.

Annelik duygusu gebeliğin ilk aylarında başlayıp doğum anında en yüksek düzeye ulaşır. Her anne adayının doyasıya yaşamak istediği bir süreç olan doğum, anne olanların tanımladığı olağanüstü bir duygudur.

Bakteri virüs ya da parazitler ve onların toksinleriyle bozulmuş gıdaları tüketmek yoluyla oluşan bir hastalıktır. 

Gastroenterit tanımı; mide barsak sisteminin bakteri, virüs veya parazitlerle oluşan enfeksiyonudur. İshale yol açan enfeksiyonları kapsar. Sıklıkla yaz aylarında görülür.

Yumurtanın içine spermin enjekte edilerek döllenmenin sağlanması işlemine; mikroenjeksiyon (intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu/ICSI) denir.

IVF Tüp Bebek yönteminde en son aşama embriyo transferidir. Gelişen embriyolardan seçilen en kaliteli 1-2 embriyo anne rahminin içine bırakılır ve embriyoların rahim içine (endometrium) tutunarak gebelik oluşturması beklenir.

Bebeğin büyümesini ve hareketlerini, suyunun yeterli olup olmadığını, plasentanın görevini yeterince yapıp yapmadığını, bebeğin ve plasentanın kan akımlarının yeterli olup olmadığını gösterir.

Tüp bebek protokollerinde ilk amaç yumurtalıkların geliştirilmesidir. Bu amaçla uygulanan yüksek doz ilaçlar ile birden fazla sayıda yumurta üretmesi sağlanır.

Polikistik over sendromu (PKOS); üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrin (hormonal) bozukluklardan biridir.

Tiroid bezindeki kitleler nodül olarak adlandırılır. Bu kitleler çoğu zaman zararsızdır. Ancak kansere dönüşme riskleri de bulunmaktadır. Kanser riski tiroid nodülünün cinsine göre değişmektedir.

Genel olarak tiroid kanserleri papiller, foliküler, medüller ve anaplastik kanser olmak üzere 4 tiptir. Anaplastik kanser oldukça kötü huylu olup, tanı konulan olguların büyük çoğunluğu 6 aydan fazla yaşamaz.

Paratiroid bezleri, boyundaki tiroid bezinin her iki tarafında bulunan, sağlı sollu toplam 4 adet, mercimek büyüklüğünde küçük salgı bezleridir.